
Haider sa vracia do veľkej politiky. FOTO – REUTERS
Ultrapravicoví slobodní (FPÖ) cez víkend rozhodovali o zotrvaní v rakúskej vládnej koalícii. Šedá eminencia strany Jörg Heider na sobotu podvečer zvolal 400 delegátov, ktorí kvôli odloženiu daňovej reformy žiadajú mimoriadny zjazd FPÖ. Šéfka strany, vicekancelárka Susanne Riessová-Passerová, a ďalší ministri slobodných kvôli plánovanému zjazdu opakovane hrozili demisiou.
Haider na zasadaní v štajerskom mestečku Knittelfeld presadil „kompromisný návrh“ na vyriešenie vnútrostraníckej a vládnej krízy. V skutočnosti však Riessovej-Passerovej neustúpili, iba jej dali ďalšie ultimátum: ak prijme ich požiadavky, mimoriadny zjazd sa iba odloží.
Včera bola preto na ťahu Riessová-Passerová. Času na premýšľanie nemala priveľa. S haiderovcami sa musí dohodnúť najneskôr dnes. Sú len tri možnosti: buď neustúpi a odstúpi, alebo neustúpi a zvolá mimoriadny zjazd, kde jej umiernenejšie krídlo prevalcujú haiderovci a ona a s ňou aj ďalší ministri slobodných následne podajú demisiu, alebo sa dohodnú a aspoň na čas tak totálny rozkol strany a následne aj vlády, odložia.
Stretnutie nespokojných v Knittelfelde totiž mimoriadny zjazd strany nezrušil. Chcú ho len z októbra presunúť na január. Neustúpili ani pri vecných témach. Naďalej chcú, aby daňová reforma stoj čo stoj prebehla už na budúci rok a rovnako spochybňujú rozšírenie EÚ. Rozdiel je len v tom, že do januára, keď by sa mal mimoriadny zjazd strany konať, majú stranícke komisie vypracovať alternatívne návrhy.
Ako zdanlivý krok v ústrety Riessovej-Passerovej možno považovať to, že za hlavného autora kompromisného plánu haiderovci označili ministra obrany a podpredsedu FPÖ Herberta Scheibnera. Ten sa ešte pred niekoľkými dňami postavil za Riessovú-Passerovú. Plánovaný „kompromis“ s ňou napriek tomu podľa jej slov vopred nekonzultoval.
Scheibner tiež dostal súhlas podpísať zmluvu na nákup nových stíhačiek typu Eurofighter. Jedinou podmienkou je vraj, že vláda so splátkami začne až po realizácii daňovej reformy. Výrobca stíhačiek EADS chce prvé peniaze i tak až v roku 2006.
Charizmatický populista Haider, ktorý po 13 rokoch v opozícii FPÖ pred dvomi rokmi doviedol do spolkovej vlády a potom odstúpil z čela strany, sa navyše vracia do tzv. koaličného výboru, ktorý spolurozhoduje o politike vládnej koalície FPÖ a ľudovcov (ÖVP) kancelára Wolfganga Schüssela. „Je to tak,“ potvrdil terajší šéf krajinskej vlády v juhorakúskom Korutánsku stroho svoj opätovný návrat do spolkovej politiky, z ktorej periodicky odchádza.
Niekdajšia Haiderova hovorkyňa Riessová-Passerová a ministri slobodných sa „kompromisom“ zaoberali včera vo Viedni na rokovaní so šéfmi krajinských organizácií FPÖ a Haiderom. Za veľmi ponižujúce pritom pozorovatelia označili, že o termíne mimoriadneho zjazdu šéfka strany musí rokovať s Haiderovým spolupútnikom Ewaldom Stadlerom, ktorý petíciu delegátov zorganizoval a v minulých dňoch prácu vládneho tímu ostro kritizoval.
Koaliční ľudovci aj cez víkend zdôraznili, že nestoja o predčasné voľby. „Ale nebojíme sa ich,“ zopakoval piatkové varovanie kancelár Schüssel. Haider síce predčasné voľby označil za „posledné východisko,“ napriek tomu aj v Knittelfelde varoval: „S tým by sme sa nemali zahrávať, potom by FPÖ na desať rokov nemala politickú váhu.“
Riadny termín všeobecných volieb je na jeseň budúceho roku. Rakúska opozícia však už rok nalieha na predčasné voľby. Podľa posledných prieskumov by v nich mohla získať tesnú väčšinu. Slobodní naopak priazeň voličov strácajú, čo je podľa analytikov hlavným dôvodom pre snahu Haidera znovu mobilizovať svojich skalných stúpencov.
Autor: David Zelinger, Viedeň, ORF pre SME