
Americký prezident George Bush a britský ministerský predseda Tony Blair počúvajú otázky novinárov po svojom stretnutí v Camp Davide. FOTO - REUTERS
Tony Blair.
Po trojhodinovom rozhovore, ktorý obaja politici označili za „vynikajúci“, Blair povedal, že spolu s USA budú naďalej hľadať čo najširšiu medzinárodnú podporu v tejto otázke. „Kľúčové je, že rovnakým spôsobom celú vec analyzujeme, že zdieľame odhodlanie riešiť záležitosti zbraní hromadného ničenia a tiež prianie riešiť ju na základe čo najširšej podpory,“ povedal Blair.
Obaja sa zhodli na tom, že existujú postačujúce dôkazy o tom, že režim irackého prezidenta Saddáma Husajna sa snaží vyvíjať zbrane hromadného ničenia vrátane jadrových. Poukázali napríklad na správu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) z piatka minulého týždňa, podľa ktorej satelitné snímky ukázali v Iraku nové stavby presne na miestach, ktoré boli v minulosti spájané s vývojom jadrových zbraní. „Neviem, aké dôkazy ešte potrebujeme,“ povedal v súvislosti s týmito informáciami americký prezident. Zástupcovia IAEA však včera informácie o nových dôkazoch popreli. Hovorca organizácie Mark Gwozdecký pre CNN zdôraznil, že v súčasnosti niet žiadnych spoľahlivých a nových informácií o práci na atómových zbraniach v Iraku.
Bush a Blair sa nezmienili o zbrojných inšpektoroch OSN, ktorí by mali priamo v teréne posúdiť situáciu. Očakáva sa, že Bush spresní dôkazy o irackej hrozbe a ďalší postup Spojených štátov proti Bagdadu vo štvrtok v pléne Valného zhromaždenia OSN. Práve schválením v OSN podmieňujú stáli členovia Bezpečnostnej rady i ďalší spojenci USA svoju podporu prípadnému útoku na Irak. Niektorí predstavitelia americkej vlády však naznačili, že Bush vo svojom štvrtkovom prejave v OSN povie, že pokiaľ svetová organizácia nezačne problém Iraku skutočne riešiť, nebude sa Wahington rozpakovať urobiť tak sám. Blair v tejto súvislosti povedal, že predstavitelia niektorých krajín kladú „rozumné otázky“. „Musíme zaistiť, aby sme mobilizovali širokú podporu na odstránenie hrozby, ktorá - ako tvrdí samotná OSN - je hrozbou pre celý svet,“ dodal britský premiér. Ako ďalej poznamenal George Bush, Husajn je labilným tyranom, ktorého je odhodlaný tak či onak zvrhnúť. „Sú najrôznejšie spôsoby, ako zmeniť režim. Tento človek pred jedenástimi rokmi sľúbil, že sa zbaví zbraní hromadného ničenia a za celý ten čas neurobil nič, aby svoj sľub splnil,“ uviedol Bush.
Britský ministerský predseda po svojom návrate z USA včera ráno zamieril priamo na plánované stretnutie s britskou kráľovnou Alžbetou II., ktoré sa konalo na jej škótskom zámku Balmoral. Informoval ju o priebehu rokovania s americkým prezidentom i o predbežných záveroch, ktoré spolu urobili.
(mm, čtk)