Francúzska a Číny. S britským premiérom Tony Blairom by mal o tejto otázke rokovať dnes počas ich stretnutia v Camp Davide.
Podľa stanice BBC Biely dom informoval, že Bush telefonoval svojim partnerom, lebo „chcel konzultovať s priateľmi a spojencami“, ako odstrániť hrozbu Husajnovho režimu. Jeho hlavnou snahou v súčasnosti je presadiť schválenie novej rezolúcie v rámci Bezpečnostnej rady, ktorá by Saddáma Husajna postavila pred ultimátum: buď umožní neobmedzený prístup zbrojným inšpektorom OSN do Iraku k určitému dátumu, alebo bude musieť čeliť skutočnej vojenskej hrozbe.
Postoj predstaviteľov veľmocí však nie je vojenskej akcii príliš naklonený. Najvýraznejšie to dal najavo ruský prezident Vladimir Putin. Podľa vyjadrenia tlačového odboru ruskej vlády Putin svojmu americkému kolegovi povedal, že má „hlboké pochybnosti“ o opodstatnení vojenského útoku. Hovorkyňa francúzskeho prezidenta povedala, že Jacques Chirac v rozhovore s Bushom zopakoval svoje dlhodobé stanovisko k tejto problematike. Podľa neho Francúzsko podporí vojenskú akciu len vtedy, ak ju schváli Bezpečnostná rada.
Jediným európskym lídrom, ktorý podporuje politiku USA, je britský premiér Tony Blair. Ten vo včerajšom rozhovore pre BBC zdôraznil, že Británia musí byť pripravená platiť aj „krvavú cenu“ za zachovanie svojho výnimočného vzťahu s USA. „Sme po boku USA v mnohých otázkach, pretože je to v našom záujme. Myslíme rovnako. Cítime rovnaké veci. Obe naše krajiny sú presvedčené, že keď sa objaví problém, treba prijať opatrenia,“ dodal Blair. (mm)