BRATISLAVA - Akciové fondy podielnikov v auguste potešili. Po štyroch mesiacoch, keď v takmer všetkých z nich hodnota investovaných peňazí klesala, minulý mesiac fondy vo všeobecnosti zhodnotili majetok o niekoľko percent. Straty za posledný rok napriek tomu zostávajú obrovské. V priemere sa pohybujú na úrovni zhruba tridsať percent.
Zisky dosiahli akcie v búrlivom mesiaci. „Rozkolísanosť trhu vyplynula z pôsobenia hneď niekoľkých protichodných faktorov,“ povedal Marek Prokopec z Tatra Asset Managementu. Na začiatku mesiaca ešte indexy nadviazali na vývoj z predošlých júlových dní. „Úvodný pokles spôsobila strata dôvery investorov k samotným akciovým investíciám,“ vysvetlil Prokopec. Tá pretrvávala po množstve účtovných škandálov.
Opatrenia amerických úradov, ktoré sprísnili kontrolu nad riadením spoločností, prijali investori pozitívne. Indexy sa vydali smerom nahor, kam ich ťahali aj firemné výsledky. „V druhom štvrťroku podniky zaznamenali po viac ako roku opätovný nárast,“ skonštatoval Prokopec. Koncom mesiaca sa nálady opäť obrátili. Spôsobilo to zverejnenie ekonomických ukazovateľov. Tie neboli príliš presvedčivé a strach zo spomalenia ekonomického rastu pocítili akcie negatívne. Hoci akciové fondy investované peniaze zhodnotili, v septembri pokračoval pokles. Augustový návrat k výnosom tak môže byť dočasný.
Dlhopisové fondy nedosiahli tak vysoké prírastky ako akciové, vzhľadom na ich zameranie však i tak pripísali slušné zisky. „Dlhopisový trh má za sebou ďalší úspešný mesiac,“ zhodnotil Prokopec. „Pretrvávajúca nízka dôvera investorov k akciovým investíciám prináša zvýšený záujem o nákup dlhopisov. To sa, samozrejme, prejavuje rastom cien.“ Podľa Prokopca ich podporuje naďalej možné spomalenie ekonomického rastu, aj úvahy o ďalšom znižovaní sadzieb americkou centrálnou bankou.
Podľa údajov asociácie správcovských spoločností sa v auguste predali podielové listy za vyše 367 miliónov korún. Záujem o investovanie do fondov teda po júli, ktorý viac poznačilo obdobie dovoleniek, mierne stúpol. Najväčšej obľube sa naďalej tešia peňažné fondy, kam pribudlo 210 miliónov. Ak bude predaj podielov vo fondoch v septembri podobný, už tento mesiac by mohla prekročiť hodnota majetku v otvorených podielových fondoch 11 miliárd korún.
Najvýkonnejšie*
KBC Equity Fund Finance (akciový) 6,92 %
KBC Equity Fund America (akciový) 6,65 %
KBC Equity Fund Internet (akciový) 6,50 %
a najmenej výkonné* fondy v auguste
Tatra Asset Management Európsky technologický (akciový) - 3,49 %
J&T Asset Management Programinvest (zmiešaný) -3,26 %
J&T Asset Management Renta III-5 (zmiešaný) -3,14 %
*podľa porovnania výnosov za posledný mesiac
Zdroj: Asociácia správcovských spoločností
Otvorené podielové fondy sú alternatívou bankových vkladov. Na rozdiel od účtu v banke vstup do fondu prináša možnosť využiť skúsenosti manažérov s investovaním na finančných domácich aj svetových trhoch. Z dlhodobého hľadiska je pravdepodobné, že fondy prinesú vyššie zhodnotenie investovaných peňazí ako vklady v banke.
Správcovské spoločnosti predávajú spravidla podielové listy viacerých fondov. Každý fond má iné zameranie (u nás sa zatiaľ členia hlavne na peňažné, dlhopisové, akciové, zmiešané a strešné) a prináša rozdielnu mieru rizika, že podielnik môže o časť vložených peňazí aj prísť. Od zamerania fondu tiež závisí, na aký čas by mal podielnik investovať. Správcovia fondov si účtujú rozdielne poplatky za vydanie, správu a vrátenie podielových listov. Podielnik má na rozdiel od uzavretých fondov právo kedykoľvek svoje peniaze z fondu vybrať.