Tréner Onuška viedol kliniky a pripravil projekt

BANSKÁ BYSTRICA – Trénerský osud Stanislava Onušku bol dvanásť rokov spätý s ženským basketbalom, hlavne mládežníckym v UMB Banská Bystrica. Vlani však prišla pre 40-ročného (26. januára 1962) rodeného Humenčana ponuka zo Sýrie a po trojmesačnej sk

BANSKÁ BYSTRICA – Trénerský osud Stanislava Onušku bol dvanásť rokov spätý s ženským basketbalom, hlavne mládežníckym v UMB Banská Bystrica. Vlani však prišla pre 40-ročného (26. januára 1962) rodeného Humenčana ponuka zo Sýrie a po trojmesačnej skúšobnej lehote podpísal ročnú zmluvu. Spolu so seniorskou reprezentáciou viedol aj juniorskú a do dvadsať rokov. ,,Desať dní po príchode sme vycestovali do Tunisu na prípravné zápasy a potom sme v júli vyhrali v Jordánsku kvalifikáciu na majstrovstvá Ázie v Číne,“ povedal S. Onuška.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pred jeho príchodom dosiahla Sýria na ázijskom šampionáte najlepšie ôsme miesto, vlani sa v Číne dostala do finálovej štvorky. Nakoniec prehrala v súboji o tretie miesto trojkou v poslednej sekunde predĺženia. Do konca minulého roku sa stihol kvalifikovať s reprezentáciou do 20 rokov na majstrovstvá Ázie a podobne s juniormi.

Po krátkom pobyte doma začal 20. januára tréningovú prípravu mužov, ktorá vyvrcholila v apríli Západoázijskou olympiádou v Kuvajte. ,,Najskôr sme trénovali v domácich podmienkach a koncom februára sme na pozvanie prezidenta v Južnej Kórei absolvovali prípravný pobyt a odohrali Interkontinentálny turnaj, v ktorom sme skončili druhí za Portorikom a pred obidvoma Kóreami. Portoriko porazilo teraz na svetovom šampionáte v Indianopolise Juhosláviu o bod a Sýriu v Kórei o dvadsať. Pre mňa bol však súboj veľmi poučný.“

SkryťVypnúť reklamu

V Kuvajte obsadil Onuška so svojimi zverencami tretie miesto, o čom rozhodla aj prehra v úvodnom zápase s nakoniec víťazným domácim tímom. ,,Pred odletom nám armáda Sýrie stopla dvoch kľúčových hráčov, ktorí slúžili vo vojsku a prileteli dodatočne. Na turnaji som spoznal novú skutočnosť – niektoré reprezentácie nastúpili s naturalizovanými basketbalistami. Katar mal pôvodom sedem Američanov, Brazílčana a Senegalčana, ktorí mali šesťmesačné pasy, aby mohli reprezentovať túto krajinu. Vlastne som si definitívne potvrdil, že basketbal je nadnárodný fenomén a o všetkom rozhoduje bohatstvo krajiny.“

Počas 16-mesačného kaučovania Sýrie skončil so všetkými reprezentačnými výbermi väčšinou na stupňoch víťazov. Najhoršie umiestnenie dosiahol na ázijskom šampionáte, ale práve štvrté miesto je pre Onušku najcennejšie. ,,V Šanghaji sa predstavila celá vzorka Ázie a hlavne domáci tím bol silný, veď traja hráči nastúpia v NBA a Ming bol draftovaný dokonca z prvého miesta. Bol to najkvalitnejšie obsadený turnaj a štvrté miesto má vysokú hodnotu,“ dodal S. Onuška.

SkryťVypnúť reklamu

Zmluva so Sýriou obsahovala aj lektorskú prácu a metodickú pomoc. Viedol tzv. kliniky, štvordňové odborné semináre. Celkove šesť, z toho po jednej v katarskej Dohe a jordánskom Ammáne. ,,Navyše ma sýrsky zväz poslal ako poslucháča na dve kliniky – v malazijskom Kuala Lumpur a v Hongkongu, kde prednášali Američania a Juhoslovania. Veľmi si cením, že som mohol 60 hodín prednášať na najväčšej sýrskej univerzite v Lattakii študentom telesnej výchovy a trénerstva. Prednášal som v angličtine, ale v meste Hasaki, 50 km od iracko-sýrskej hranice, nebol tlmočník a nakoniec som hovoril po rusky,“ povedal S. Onuška.

Od sýrskeho zväzu dostal za úlohu vypracovať projekt pre základné a stredné školy. Projekt odovzdal v máji a teraz ho prenáša ministerstvo školstva do praxe. ,,Využil som skúsenosti z mládežníckeho basketbalu a školstva na Slovensku.“

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne sa vrátil na svoje pôsobisko v športovom gymnáziu, kde si čerpal ročné neplatené voľno. ,,Silným motivačným faktorom návratu je rodina. Manželka s deťmi boli za mnou v júni a precestovali sme celú Sýriu. Vtedy sme mali možnosť všetko predebatovať. Stále mám so Sýriou externú zmluvu, ale neskrývam, že som dostal atraktívne ponuky z bohatších arabských krajín,“ pochválil sa skaut americkej univerzity v Mobile pre Blízky východ S. Onuška.

MIRO GREŠKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu