Zosmiešnené atribúty ženskosti približuje výstava mladých autoriek Zuzany Albertsen a Andrey Dobošovej V rukavičkách na mäsko, ktorú si možno pozrieť v bratislavskej galérii Medium. Expozíciu tvoria exponáty, pomocou ktorých obe výtvarníčky odokrývajú prehnanú strojenosť žien, bazírovanie na nedôležitých elementárnostiach a otvárajú dvere intímnej kóje. Parochne, príčesky, pančuchy, bižutériu, pozlátka a lesky Zuzana Albertsen dopĺňa videofilmami, ktoré sú skrytou sondou do britských barov. Videokamerou ukrytou v kabelke autorka snímala náhodné zvukové a vizuálne momenty nočného života. Najmä však toaliet, kde ženský šarm odchádza a koketnosť sa mení na agresiu. Náhodne vybranými a natlačenými textami z bulvárnych časopisov pre ženy sa predstavuje druhá z autoriek – textová konceptualistka Andrea Dobošová. Celú atmosféru a „ženskosť“ expozície umocňujú aj silne naparfumované miestnosti galérie. Výstava, ktorá sa z vôle výtvarníčok koná bez kurátora, potrvá do 28. septembra.
* Výstavu diel sochára Jána Ťapáka si možno pozrieť v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy pri príležitosti 40. výročia umelcových narodenín. Expozícia predstavuje 35 kamenno-kovovo-drevených objektov. Najstarší je Vozotaj (1991), kde autor v kombinácii s drevom využil kolesá, reťaze a iné kovové výrobky. Na nádvorí paláca sú vysoké objekty Plošiny, V noci, Vo dne, Roklina a ďalšie. V podzemných výstavných priestoroch prevažujú diela zo súčasnosti. Z minuloročného cyklu Rozprávanie s kameňom vybral kurátor výstavy Fedor Kriška tri exponáty. Tajomstvo platne, Ležiaca krajina, Vertikálna krajina, Hľadanie veže, Plávajúca pevnosť, Hlboko pod hladinou a Malá veža sú z tohto roka. V niektorých dielach – Čakanie na svetlo, Kamenné oko – sochár použil aj sklo. Expozíciu dopĺňajú obrazové grafické náčrty jubilujúceho umelca a fotografie autorových diel v exteriéroch od Martina Marenčina.
Výstava potrvá do 13. októbra.
Výtvarné stvárnenie sakrálnych motívov, najmä biblickej postavy Panny Márie s malým Ježiškom v náručí približuje výstava pod názvom Madona v slovenskom výtvarnom umení, ktorú otvorili v Nitrianskej galérii v Nitre. Do rozsiahlej expozície pripravenej galériou k Dňom kultúrneho európskeho dedičstva vybrali kurátori vyše sto kresieb, obrazov, plastík, grafík a drevorezieb od súčasných i nežijúcich slovenských výtvarných umelcov. Diela zapožičali viaceré slovenské múzeá, galérie, výtvarníci i majitelia súkromných zbierok. Ojedinelá expozícia ponúka návštevníkom pohľad na výber výtvarných prác s duchovným obsahom, ktoré vznikli na Slovensku v období od polovice pätnásteho storočia až po súčasnosť.
Výstava potrvá do 4. novembra.
MARTIN
Výstavu prác študentov odboru modelárstvo a návrhárstvo odevov zo Strednej priemyselnej školy odevnej v Trenčíne sprístupnili v Slovenskom národnom múzeu – Etnografickom múzeu v Martine. Ide o prehliadku klasických odevov, doplnkov, ale aj obuvi, tašiek, šperkov a dekorácií. Študenti vystavili aj zbierku vlnených odevov, s ktorou vyhrali v roku 1999 medzinárodnú súťaž v Lipsku. Dominantou zbierky sú absolventské maturitné práce študentov a expozíciu dopĺňajú práce študentov nižších ročníkov. Na vystavených exponátoch študenti použili rôzne techniky ako batikovanie, paličkovanie, tkanie, pletenie, riasenie, žabkovanie, ažúrovanie, vyšívanie, potlače, nanášanie fotofólie. Pri vystavených šperkoch využili aj kováčske techniky, sadrové odliatky i výrezy z dreva. Zaujímavá je ručná maľba na odevoch. Výstava sa začala módnou prehliadkou modelov študentov školy. Aj modelky boli žiačky školy, ktoré pedagógovia učia pohybovej kultúre už od prvého ročníka. Spolupráca školy a etnografického múzea sa podľa slov riaditeľky školy Márie Vilkovskej zrodila pri pravidelných návštevách študentov v múzeu.
Výstava je sprístupnená do 3. novembra.
RUŽOMBEROK
Najrozmanitejšie umelecké formy využitia papiera predstavuje medzinárodná výstava v Liptovskom múzeu v Ružomberku. Prezentuje dvadsať diel od sedemnástich umelcov, ktorí ich vytvorili počas tamojšieho 8. ročníka Medzinárodného sympózia papiera. Zúčastnili sa na ňom autori z Austrálie, Belgicka, Japonska, Holandska a Slovenska. Tvorivou dielňou sa pre umelcov počas uplynulých dvoch týždňov stali výrobné priestory akciovej spoločnosti Severoslovenských celulózok a papierní v Ružomberku. Autori v nich hľadali nielen inšpiráciu, ale aj materiál. Využili najrozmanitejší odpad vznikajúci pri výrobe papiera a výrobkov z neho, ako napríklad škatule, niekoľko metrov široké a dlhé pásy. Vytvorili z nich zväčša úžitkové a dekoratívne predmety – dózy, závesy, paravány. Sympózium papiera je jediné svojho druhu na Slovensku. Práce jeho terajšieho ročníka môžu obdivovať návštevníci Liptovského múza do 23. septembra.
(sita, tasr)