BRATISLAVA – Strana Smer sa rozhodla pre krok, ktorý nemá na Slovensku obdobu. V čase vrcholiacej volebnej kampane zverejnila, že jej kandidáti sa vzdajú poslaneckého mandátu, ak by v budúcnosti opustili poslanecký klub.
Takýto písomný záväzok podpísalo prvých štyridsať kandidátov. Fico tvrdí, že ide o morálny záväzok, ktorý nie je právne vymáhateľný, ale politici z iných strán ho zaň kritizujú. Poukazujú na to, že poslanci svoj mandát vykonávajú podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní žiadnymi príkazmi.
Analytik Inštitútu pre verejné otázky Michal Vašečka tvrdí, že Fico si chce poistiť parlamentný klub, lebo „je mu zrejmé, že môže byť po voľbách rozobraný rôznymi záujmovými skupinami“.
Právnik Ernest Valko si myslí, že Smer sa uchýlil k reverzu, hoci „nikto nemôže donútiť poslanca, aby sa na základe tohto vyhlásenia vzdal poslaneckého mandátu“. Ďalší právnik Vladimír Pirošík sa pýta, ako môže Robert Fico už dnes vedieť, že niektorý z jeho poslancov by sa vzdal mandátu. Podľa Ústavného súdu zákaz reverzu vyplýva z ústavy.
Niektorí politici porovnávajú Ficovu iniciatívu s kauzou František Gaulieder z minulého volebného obdobia, ktorého vtedajšia vládna väčšina na čele s HZDS vylúčila z parlamentu. Ako dôvod slúžilo písomné vyhlásenie Gauliedera, ktoré podpísal pred voľbami, hoci Gaulieder sa mandátu vzdať nechcel.
Tieňový minister spravodlivosti, kandidát Smeru Robert Kaliňák porovnanie s kauzou Gaulieder odmieta. Aj on sa so záväzkom bez problémov stotožnil, lebo má morálny rozmer a právne je nevymáhateľný.
Samotný Fico pred dvoma rokmi vystúpil z poslaneckého klubu SDĽ a založil si vlastnú stranu, obhajuje sa však tým, že mal na to právo, lebo vo voľbách získal 200-tisíc preferenčných hlasov. IGOR STUPŇAN