Konkurenčný model od Hewlett-Packardu má takmer všetky kľúčové parametre zhodné s FS-1010. Tlačí 14 strán za minútu v rozlíšení 1200 dpi a mesačná kapacita tlačiarne je takisto 10.000 strán. Na rozdiel od Kyocery však DJ 1200 vytlačí prvú stranu o päť sekúnd rýchlejšie pri studenom štarte a vytlačenie jednej strany s inicializáciou tlačiareň vykoná do 10 sekúnd (o 2 sekundy rýchlejšie ako Kyocera - opäť však zdôrazňujeme, že ide o bežné textové dokumenty).
HP DJ 1200 má moderný tvar s výraznými oblinami a dominantným podávačom papiera na prednej strane. Tlačiareň možno ovládať iba jedným tlačidlom, ktoré zároveň slúži aj ako informačná dióda spolu s dvomi menšími vedľa neho. V jednom parametri však oproti Kyocere pokrivkáva - je to interná pamäť s veľkosťou iba 8 MB, ktorú možno rozšíriť iba na 72 MB. Náročnejší zákazníci s takou malou pamäťou pravdepodobne nebudú spokojní a budú si musieť pri kúpe tlačiarne priplatiť, no v bežnej kancelárii, kam je táto tlačiareň určená 8 MB bohate stačí. Tlačiareň sa dodáva s inštalačným CD a manuálom, pričom chýba USB kábel, ktorý treba dokúpiť samostatne. Spoločnosť Hewlett-Packard je známa svojou dôslednou podporou a kvalitnými ovládačmi, systém Windows XP ich nainštaluje z vlastných zdrojov ihneď po pripojení tlačiarne k počítaču. V každom prípade však odporúčame doinštalovať ovládací program z CD, ktorý podstatne rozšíri funkčnosť tlačiarne. Keďže sme testovali demo model, ovládače pre Windows XP ešte neboli k dispozícii, no podľa informácií HP bežne predávané modely tieto ovládače majú pribalené.
Inštalácia prebehne hladko a ovládací program možno dokonca nainštalovať v češtine. Softvér umožňuje širokú škálu možností, ako tlačiareň nastaviť a neskla- me ani náročného používateľa. Tlačiareň možno k počítaču pripojiť prostredníctvom klasického LPT portu alebo cez USB. Konektory sú schované pod krytom tlačiarne. Okrem toho, že bez príručky na spôsob pripojenia neprídete, schované konektory sú nepraktické a možno budete ako my bojovať s USB káblom tak, aby sme ho pripojili a zároveň pod úplne uzavretý kryt dostali rozšírenú tieniacu časť. Kryt káblov sa okrem toho otvára a zatvára manipuláciou s krytom na čelnej strane… HP tento spôsob odôvodnilo ochranou konektorov. Je pravda, že tento postup bežný užívateľ musí vykonať len raz, no ak napríklad USB kábel potrebujete prepájať aj s inými zariadeniami, nevyhnete sa neustálemu otváraniu a zatváraniu krytu.
Rozoberateľný zásobník tlačiarne zvládne vloženie 250 listov papiera, ďalších 20 listov možno vložiť do jeho vrchnej časti, ktorá slúži zároveň aj ako manuálny podávač. Zásobník možno už tradične nastaviť na rôzne druhy papiera, pričom pri vkladaní niektorých druhov možno odobrať vrchný kryt, aby sa s médiami ľahšie manipulovalo. Menšie problémy sme mali s podávačom tlačiarne - pri presnej tlači na etikety je automatický podávač nepresný, posun textu bol niekedy aj 3 mm. Po chvíli experimentovania sme však získali „grif“, ktorým sme tlačiareň prinútili tlačiť etikety presnejšie. Pri ručnom podávaní sme už žiadne problémy nezaznamenali (odporúčame tiež použiť spôsob „rovnej“ tlače, pri ktorej dokument vychádza zo zadnej strany tlačiarne). Zaznamenali sme tiež nepríjemný jav - tlačiareň si „natiahla“ väčšie množstvo papiera a väčšinu posunutých listov potlačila. Stalo sa nám to však iba raz, takže predpokladáme, že to nie je obvyklý jav. So sériovou tlačou dokumentov tlačiareň nemá problémy, papier sa nám v mechanizme nezasekol.
LaserJet 1200 nemá žiadny problém s tlačou rôznych typov dokumentov a všetky vytlačila bez najmenších problémov. Výhrady máme ešte k jednému detailu - po niekoľkých minútach nečinnosti tlačiareň automaticky prepne mechanizmus v útrobách a nečakané hlasné „klapnutie“ dokáže v tichej kancelárii nepríjemne vyľakať.
Porovnanie
Dôležité sú aj prevádzkové náklady na tlač. Kyocera Mita FS 1010 používa toner s kapacitou 6.000 strán A4. Jeho cena je 3900 Sk bez DPH, teda náklady na vytlačenie jednej strany A4 sú 0,65 Sk bez DPH. Po 100 000 stranách treba vymeniť procesnú jednotku (optický valec a developer) v hodnote 9990 Sk, takže potom sa náklady na jednu vytlačenú stranu zvýšia na 0,75 Sk bez DPH.
HP LJ 1200 využíva toner s optickým valcom v jednom za 3000 Sk bez DPH s kapacitou 3500 strán. Náklady na vytlačenie jednej strany predstavujú 0,86 Sk bez DPH po celú životnosť tlačiarne.
Kyocera FS 1010 má záruku 2 roky s možnosťou rozšírenia na 3 roky a štandardnú rozšírenú záruku na optický valec 3 roky alebo 100 000 strán, HP LJ 1200 má záruku 1 rok s možnosťou rozšírenia na tri roky.
Rozmery Kyocery FS 1010: š x h x v - 415x 487x252mm, 8,3 kg
Rozmery HP LJ 1200: š x h x v - 222 x 378 x 375 mm, 9,5 kg
Koncová cena Kyocera FS 1010: 16 200 Sk bez DPH
Koncová cena HP LJ 1200: 17 190 Sk bez DPH
Verdikt
Určiť víťaza tohto testu nie je jednoduché - práve preto, že obe tlačiarne majú takmer zhodné parametre. V obstarávacej cene a nákladoch na prevádzku je výhodnejšia Kyocera Mita. Obe tlačiarne majú svoje výhody, ale aj slabiny, preto je len na zákazníkovi, ktoré dokáže tolerovať a ktoré nie.
MARIÁN PAVEL