MNÍCHOV – Nemecko zrejme poruší jedno z najprísnejších pravidiel eurozóny. Pakt stability určuje, že členská krajina menovej únie nesmie mať vyšší rozpočtový deficit ako tri percentá z HDP. Od vzniku eura v roku 1999 sa to dosiaľ každému štátu eurozóny podarilo splniť, no teraz sa karta obrátila.
Európska komisia, dohliadajúca na dodržiavanie Paktu stability, chcela už dávnejšie Nemcov varovať. Jestvovala totiž reálna pravdepodobnosť, že ich deficit bude väčší ako maximálna hranica. Vtedy sa na zákulisný nátlak nemeckého kancelára Gerharda Schrödera podarilo odvrátiť hrozbu „modrého listu“ z Bruselu.
Najnovšie prepočty národohospodárskych odborníkov odkryli, že Európska komisia sa nemýlila a že diera v nemeckej štátnej pokladnici bude vskutku väčšia ako tri percentá z HDP. Nepriamo tomu nasvedčuje aj to, že spolkový minister financií Hans Eichel nechce poslať do Bruselu záväzné štatistické údaje objasňujúce príjmy a výdavky Nemecka.
Eichel tvrdí, že do štatistík treba včleniť nedávne povodne a ich negatívny vplyv na erárne financie. Komentátori v nemeckých médiách sa však domnievajú, že minister sa len usiluje oddialiť uverejnenie nepriaznivých údajov na obdobie po voľbách 22. septembra.
Ekonomickí experti z renomovaných výskumných inštitútov podčiarkujú, že Nemecko bude musieť ešte raz zrevidovať odhady tohtoročného hospodárskeho rastu smerom nadol. Miera nezamestnanosti je vyššia, než ráta spolková vláda. Svedčia o tom štvrtkové vyhlásenia prezidenta Spolkového pracovného úradu Floriana Gerstera, podľa ktorých bolo aj v auguste vyše štyroch miliónov práceschopných Nemcov bez roboty.
Podobnú situáciu možno pozorovať aj pri hospodárskom raste. Ľavicový kabinet SPD/Zelení počítal v poslednej prognóze na tento rok so zvýšením HDP o 0,75 percenta. Aj táto predstava sa podľa ekonomických expertov tiež ukazuje ako iluzórna. Ich odhady sa pohybujú nanajvýš okolo 0,5 percenta.
Vyššie výdavky na sociálne účely a nižšie príjmy z nedostatočného hospodárskeho rastu smerujú k tomu, že deficit nemeckého štátneho rozpočtu bude väčší ako doteraz vládou prognózovaných 2,7 percenta. Nemecký inštitút pre ekonomický výskum odhaduje, že dosiahne 3,5 percenta.
Ekonomický denník Financial Times Deutschland referuje, že počas víkendového stretnutia budú ministri financií EÚ nezáväzne hovoriť o prípadnej modifikácii Paktu stability, najmä o obmäkčení najvyššej povolenej veľkosti deficitu štátneho rozpočtu. Odvoláva sa pritom na berlínske vládne kruhy.
JÁN ŠALGOVIČ