WASHINGTON – Spojené štáty možno navrhnú OSN, aby do Iraku vyslali zbrojných inšpektorov, ktorých by sprevádzali zahraničné jednotky. Ich úlohou by bolo presadiť inšpekcie podozrivých objektov hoc aj silou. Agentúre Reuters to potvrdil americký predstaviteľ.
Pokiaľ by inšpektorom Iračania bránili vo vstupe do podozrivého objektu, zahraničné jednotky by im mohli prestrieľať cestu, napísal americký denník Los Angeles Times. Takéto inšpekcie majú byť údajne hlavnou témou sobotňajšieho stretnutia prezidenta Georgea Busha s britským premiérom Tonym Blairom.
Reuters citoval nemenovaného amerického predstaviteľa, podľa ktorého budú USA možno žiadať taký štatút pre zbrojných inšpektorov, na základe ktorého by mohli navštevovať akékoľvek iracké objekty podozrivé z výroby zbraní hromadného ničenia či balistických rakiet. Každé odmietnutie zo strany Bagdadu by sa oznamovalo OSN a mohlo by viesť k začatiu vojenskej operácie s cieľom zvrhnúť Saddáma Husajna, dodal.
Bush v stredu oznámil, že sa o prípadnej vojenskej operácii poradí doma s Kongresom a v zahraničí s OSN, Britániou, Ruskom, Čínou, Francúzskom a Kanadou. Viceprezident Richard Cheney, minister obrany Donald Rumsfeld a riaditeľ CIA George Tenet diskutovali včera s asi dvadsiatimi členmi Senátu. Podľa hovorcu Bieleho domu Ari Fleischera sa kongresmani a Biely dom zhodujú v hodnotení dôkazov o irackých zbraniach. Agentúra AP však tvrdí, že väčšina kongresmanov nepovažuje dôkazy stále za presvedčivé. „USA majú dosť dôkazov o irackej snahe nadobudnúť zbrane hromadného ničenia, aby to ospravedlnilo zvrhnutie irackého prezidenta Saddáma Husajna,“ vyhlásil včera Fleischer. (čtk)