
Špidla záchranca - ľudia jeho prácu ocenili. FOTO - ČTK
Populista Jörg Haider to zneužil na destabilizáciu svojich konkurentov v strane slobodných a ohrozuje tak fungovanie vlády.
Ocenenie akcieschopnosti
Najviac zrejme povodňami utrpela Česká republika. Pôvodné odhady škôd sa ukázali ako podhodnotené, teraz sa už hovorí o 100 miliardách. Živelné pohromy môžu znamenať pre spoločnosť určitý prelom.
Zmení sa po záplavách výrazne aj česká spoločnosť a politika? Podľa politológov, ktorých sme oslovili, sa charakter Českej republiky dramaticky vyvíjať nebude. „Politika sa k lepšiemu nezmení vďaka povodniam. Politika sa mení k lepšiemu sústavnou, odvážnou politickou prácou a nie tým, že veľa prší,“ tvrdí politológ Bohumil Doležal.
Postavenie sociálnych demokratov sa vo verejnosti posilnilo. Riaditeľ Strediska empirických výskumov Jan Hartl ešte nemá v rukách analýzy, ale je to podľa neho veľmi pravdepodobné - spoločnosť rovnako na povodne zareagovala v roku 1997. „Ľudia vždy ocenia akcieschopnosť vlády a schopnosť riešiť praktické problémy.“
Sociálni demokrati dostali za povodeň vysoké známky a budú z toho nejaký čas profitovať. Pomôcť im to môže už počas miestnych a senátnych volieb, ktoré budú na jeseň.
Vľavo v bok
Pravicovo orientovaní politológovia upozorňujú, že veľká voda potvrdila a znásobila to, čo sa začínalo vynárať už po voľbách i počas koaličných rokovaní so stranami Koalície. Socialistický premiér Vladimír Špidla rázne zavelil celej krajine vľavo v bok.
„V povodňovej situácii je každá vláda v obrovskom pokušení dostať z ľudí viac peňazí než zvyčajne a prípadne aj viac než je nutné,“ myslí si Doležal a pridáva: „Na presadenie takejto politiky sú priaznivé okolnosti - ide o všemocný, bohatý, sociálny štát, v ktorom je vysoká miera prerozdeľovania. Štát, ktorý bude bdieť nad množstvom kohútikov a bude tak ovplyvňovať spoločnosť viac, než je vhodné.“
Politológ Jiří Pehe v súvislosti s vládou skôr upozorňuje na pozitíva a tvrdí, že ľudia pochopia aj to, že sa zvýšia dane, aby sa našli peniaze na povodňovú rekonštrukciu. „Podľa prieskumov verejnej mienky skoro tri štvrtiny občanov nemajú žiaden problém s tým, čo je v médiách tak silno kritizované - milionárska daň. Zdá sa, že väčšine Čechov veľmi neprekáža, že tí najbohatší by mali byť zdaňovaní viac ako tí ostatní. Tu je skôr rozpor medzi pravicovým cítením českých denníkov a cítením českej populácie.“
Veľmi sa podľa Peheho počas povodní osvedčila decentralizácia a fungovanie krajov. „Tu sa neustále viedli hádky, či kraje majú, alebo nemajú zmysel. Teraz sa jednoznačne potvrdilo, že áno.“
ODS opäť stratila
Zhoda vládne v tom, že veľká voda nepriniesla nič dobré pre ODS, hoci sa výborne osvedčili hajtmani a starostovia za ODS - táto strana je na regionálnej úrovni veľmi silná. „Na druhej strane celoštátne vedenie ODS si nepočínalo takmer nijako. Akoby počas povodní zmizli,“ hovorí Pehe.
Doležal tiež tvrdí, že ODS z veľkej vody nič nevytiahla. „ODS sa profiluje ako opozičná sila, ktorá vystupuje proti tomu, aby sa táto situácia riešila mimoriadnym zdanením - v tom sú podobní Haiderovi a slobodným v Rakúsku.“