ov fondu kompenzované za to, že v ich katastri stojí jadrová elektráreň.
Ako povedal minister hospodárstva Ľubomír Harach, súčasná úprava viedla k absurdným požiadavkám starostov na vybudovanie amfiteátra, kanalizácie či chodníkov z prostriedkov fondu. „Ten má však iné určenie a iné ciele,“ skonštatoval Harach. Má akumulovať dostatok prostriedkov na pokrytie výdavkov pri nakladaní s rádioaktívnym odpadom a prispieť aj na likvidáciu vyhoretého jadrového paliva a odstavených blokov jadrových elektrární.
Na rozdiel od doterajšej úpravy elektrárne zaplatia aj za nefunkčný reaktor. Harach: „Novelu sme pripravili tak, že príspevky obciam bude vyplácať priamo prevádzkovateľ elektrárne. Na rozdiel od doterajšej situácie budú elektrárne príspevky odvádzať do fondu podľa výkonov a nie podľa toho, koľko reaktorov prevádzkujú. Zaplatiť treba aj za reaktor, ktorý práve nie je v prevádzke.“ Podľa novej úpravy sa budú príspevky obciam vyplácať v závislosti od metrov štvorcových, ako aj od vzdialenosti od elektrárne. Obce tak budú rozdelené do troch pásem, pričom príspevok na meter štvorcový pre obec v prvom pásme je stanovený na 0,04 koruny.
Elektrárne v súčasnosti odvádzajú 10 percent z objemu svojej produkcie, čo nepostačuje. Podľa Haracha nie je pri súčasnom tempe napĺňania fondu predpoklad, že sa nazbiera dostatok prostriedkov ani do dožitia jadrových blokov. „Rokuje sa preto o uzatvorení memoranda o finančnej spolupráci s EBRD, ktorá by bola správcom veľmi zaujímavého objemu prostriedkov, ktoré Európska komisia vyčlení na odstavenie jadrových blokov na Slovensku.
Zásadné riešenie, ktoré dá definitívnu, je podľa zainteresovaných možné prijať v horizonte desiatich rokov. Dovtedy sa má vybrať aj vhodná lokalita na hlbinné úložisko na Slovensku.
TOMÁŠ KURTANSKÝ