
Marc Savard z Calgary Flames (č. 27) atakuje hviezdu Los Angeles Kings Žigmunda Pálffyho. Zo zápasu NHL Los Angeles – Calgary (0:3).
FOTO – REUTERS
NEW YORK – V piatich zápasoch zámorskej NHL sa predstavilo šesť Slovákov, ktorí zaznamenali tri body za dva góly a jednu asistenciu. Všetky boli z dielne slovenských Ottawčanov – Ivana Čiernika a Mariána Hossu.
Čerstvá posila z farmy Ottawy v Grand Rapids Ivan Čiernik čakal na svoj prvý gólový zápis iba do druhého stretnutia v tomto ročníku a štvrtého v kariére v NHL. V druhej tretine zápasu v Tampe najskôr po samostatnej akcii otvoril skóre a v záverečnej časti hry po spolupráci s krajanom Mariánom Hossom opäť dostal Senators do vedenia (2:1). Hossa potiahol puk po ľavej strane útočného pásma až za bránku Weekesa, odkiaľ ideálne prihral Čiernikovi. „Tréner mi dal možnosť hrať vo výbornej formácii s Hossom a Radkom Bonkom, a tak som sa snažil zo seba dostať to najlepšie, čo vo mne je,“ povedal po stretnutí 23-ročný rodák z Tlmáč. Kouč senátorov Jacques Martin nešetril slovami chvály: „V zápase bol pre nás veľkým prínosom. V jeho hernom prejave bolo cítiť veľa sebavedomia a jeho výkon bol naozaj výborný, trúfam si povedať, že zatienil aj niekoľko našich veteránov.“ Hossa okrem jednej asistencie zaznamenal šesť striel – všetky v prvej tretine.
St. Louis si poradilo s obhajcom Stanley cupu z New Jersey aj bez niekoľkých zranených hráčov. O dramatické víťazstvo po predĺžení sa postaral Pierre Turgeon po tom, čo už v záverečnej minúte tretej tretiny rozhodcovia neuznali rozhodujúci gól domáceho Mayersa. Ladislav Nagy zaznamenal len jedinú neúspešnú strelu.
Najproduktívnejšie mužstvo celej NHL – Los Angeles znemožnil hosťujúci brankár z Calgary Fred Brathwaite (0:3). Zneškodnil aj štyri slovenské pokusy – dva Pálffyho, po jednom Višňovského a Stümpela.
(tasr)