Bush si včera zavolal do Bieleho domu kľúčových kongresmanov, aby zodpovedal na otázky o Iraku. Tesne pred začiatkom nepríjemnej debaty zobral nespokojným kongresmanom silný argument: z Bieleho domu preniklo, že v prípade útoku na Irak sa bude uchádzať o ich podporu. To je jeden z hlavných dôvodov, ktorý na Bushovej akcii kongresmanom a mnohým aj z jeho vlastnej Republikánskej strany prekážal. Mali pocit, že Bush chce ísť do Iraku na vlastnú päsť.
Presne to isté si stále myslí väčšina amerických spojencov. Tých prísľub, že o zásahu bude rozhodovať aj Kongres, neupokojí. Preto Bush pôjde do OSN a predloží tam argumenty, ktoré by mali presvedčiť, že zvrhnutie Saddáma Husajna je nevyhnutné.
Nespokojnosť včera na rôznych miestach zopakovali predstavitelia Európskej únie aj Ligy arabských štátov. Európania trvajú na tom, že prípadný útok na Irak sa musí odohrať pod hlavičkou OSN. Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, ktorý je teraz na čele predsedníctva EÚ, včera povedal, že do Iraku sa musia vrátiť zbrojní inšpektori.
To v utorok svetu ponúkol na summite v Johannesburgu iracký vicepremiér Tárik Azíz. Americký minister zahraničia Colin Powell jeho slová označil za úplný nezmysel a obyčajný podvod. Na rokovaniach s EÚ však povedal, že Amerika musí vytvoriť na vyriešenie krízy v Iraku medzinárodnú koalíciu.
Aby mohla vzniknúť, bude Bush musieť všetkých presvedčiť o opodstatnenosti útoku. Akcia v Iraku totiž nemá výraznú podporu ani v Amerike a už vôbec nie inde vo svete. Prvý krok urobil prezident včera na stretnutí s kongresmanmi. Hovorca Bieleho domu Ari Fleischer povedal, že si ich nezavolal, aby hovorili o konkrétnej akcii. Priznal však, že je to začiatok konzultácií.
Medzitým podľa informácií agentúry Reuters začali Spojené štáty na civilných lodiach preplavovať do oblasti Blízkeho východu tanky a ťažkú techniku. (kos)