
Na plenárnom zasadaní summitu Powellov prejav prerušili protestujúci. FOTO - REUTERS
JOHANNESBURG - Očakávaný príhovor amerického šéfa diplomacie Collina Powella na pôde summitu OSN o udržateľnom rozvoji v juhoafrickom Johannesburgu niekoľkokrát prerušil piskot a protesty ekologických skupín. Udalosť, ktorú doteraz na podobnom summite nezažili, podľa agentúr poukazuje na nespokojnosť proti ekologickej politike Spojených štátov.
Posledný deň summitu, v ktorom prevládali príhovory predsedov vlád a prezidentov a ktorý vyvrcholil podpisom Akčného plánu OSN na odstraňovanie chudoby bez väčšieho narušovania súčasných zdrojov planéty, sa včera začal krátko po deviatej hodine ráno. Počas príhovoru amerického šéfa diplomacie začali ekoaktivisti vykrikovať, že vlády bohatých štátov „zradili svet“. Amerického šéfdiplomata opakovane prerušovali aj vtedy, keď kritizoval politiku niektorých afrických štátov, najmä Zimbabwe a Zambie, ktorá odmietla americkú geneticky vyšľachtenú kukuricu. Tú podľa Powella Američania „bežne konzumujú“.
„Prosím, počúvajte ma,“ hovoril Powell delegátom, ktorí sa postupne pridávali k pokrikujúcim aktivistom. Piskot bol taký hlučný, že sa juhoafrická šéfka diplomacie Nkosazana Dlamini Zumaová, ktorá summitu včera predsedala, začala vyhrážať prerušením zasadania. K tomu však nedošlo, i keď protesty opäť vypukli, keď Powell vyhlásil, že USA vyčlenili miliardu dolárov na rozvoj technológie na zníženie emisií škodlivých plynov, spôsobujúcich tzv. skleníkový efekt.
Americkej delegácii delegáti z Afriky, ale aj Európy či Latinskej Ameriky vyčítali, že sa nesprávajú „ekologicky“, že odmietajú Kjótsky protokol o znížení emisií skleníkových plynov, alebo že vylúčili aj spomínaný Akčný plán OSN či nesúhlasili so spresnením konkrétnych dátumov na využívanie zdrojov obnoviteľnej energie.
Sám Powell, ktorý čakal na upokojenie situácie, sa napokon odvolal na „africké korene“ a zdôraznil, že aj jeho krajina rozumie slovu „ubuntu“. To existuje vo viacerých afrických jazykoch a hovorí, že „na Zemi sme všetci spolu a že ak jeden hladuje, tak hladujeme všetci“.
Po ďalších príhovoroch sa účastníci rozhodli podpísať Akčný plán OSN, ktorého návrh na summite schválili už predvčerom. Debata sa nezastavila v prípade tej časti plánu, ktorý hovoril o prispôsobení práva na zdravotnícku starostlivosť „národnej legislatíve a kultúrnym či náboženským hodnotám“.
Akčný plán má 65 strán, konkretizuje 2500 odporúčaní schválených pred desiatimi rokmi na podobnom „ekosummite“ v Riu de Janeiro. (taa, reuters)