
FOTO – ČTK
Spojené štáty po nedávnej ceste senátorov po regióne hovorili o táboroch rôznych ozbrojencov na libanonskom území. Bejrút ich vraj nedokáže kontrolovať a situáciu prirovnali k Afganistanu pred pádom Talibanu.
Izraelský denník Haarec citoval zdroje tajných služieb, podľa ktorých do Libanonu prichádzajú členovia al-Káidy z Afganistanu, pričom domáce milície i vláda v Bejrúte s nimi zvádzajú boj. Okolo dvoch stoviek mužov z al-Káidy sa vraj so súhlasom Sýrie, ktorá Libanonu prakticky vládne, usadilo v najväčšom palestínskom utečeneckom tábore Ajn Hilvá.
Už minulý mesiac v tábore Ajn Hilvá moslimskí extrémisti zo skupiny Isbat al-Ansár a príslušníci libanonskej radikálnej skupiny bojovali proti palestínskej skupine pripojenej na Arafatov Fatah. Denník Haarec tvrdil, že Fatah, ktorý kontroluje tento tábor, bojuje o udržanie kontroly, ktorej sa vraj chce zmocniť al-Káida. Bejrút považuje Ajn Hilvá za útočisko moslimských radikálov, ale jeho vojská len z bezpečnej vzdialenosti dohliadajú na tábor, do ktorého sa neodvažujú vstúpiť. Ajn Hilvá je domovom 75-tisíc palestínskych utečencov.
Americké médiá často hovoria aj o spojení al-Káidy s Hizballáhom, šiitskou skupinou, ktorá kontroluje libanonský juh po odchode izraelských vojsk. Hodnoverné dôkazy však nepredložili. Vie sa len o niekoľkých stretnutiach lídrov.
Bez ohľadu na spojenie s al-Káidou považuje Amerika Hizballáh za teroristov, aj keď sa klasických teroristických akcií od 80. rokov nedopustili a po odchode izraelských vojsk z Libanonu sa správajú pomerne zdržanlivo. Znepokojuje ich už samotný pololegálny štatút libanonského juhu, ktorý žije z peňazí, čo dostávajú od Iránu a vôbec ich pripojenie na finančné mechanizmy spojené s islamským terorizmom.
Stopy al-Káidy v Libanone a Sýrii sú zatiaľ len malé, ale zato môžu byť rozbuškou, ktorá znovu premení libanonské územie na bojové pole rôznych štátov, skupín a záujmov, akým bolo v občianskej vojne v 80. rokoch, keď tu proti sebe bojovali Organizácia za oslobodenie Palestíny (OOP), izraelská a sýrska armáda.
Al-Káida v Libanone nie je tá organizácia, ktorá všetky islamské hnutia zastrešuje, ale jedna z plejády viac či menej významných skupín ozbrojencov, ktoré medzi sebou bojujú o maličké teritóriá. Už dnes tu na seba narážajú mnohé záujmy. Každý bojuje proti každému.
Zatiaľ sa bojovalo len v niekoľkých palestínskych utečeneckých táboroch, ale intenzitou, akú nebolo vidieť od občianskej vojny. Okrem toho je na libanonskom území prítomná sýrska armáda a často na seba narážajú aj záujmy dvoch veľkých skupín libanonského obyvateľstva – kresťanov a moslimov.
KLAUDIA LASZLÓOVÁ