Nové technológie ovládli Čínu. Internet sa stal najväčším hitom. Čo na to vládnuci komunisti? Snažia sa ovládnuť nové technológie a zatvoriť „okno do sveta“. Čína zablokovala prístup na najslávnejší internetový vyhľadávač „Google“. Zdá sa však, že tento súboj strana nikdy vyhrať nemôže. Kontrolovať globálnu sieť je veľmi komplikované.
Pred novembrovým zjazdom komunistickej strany, na ktorom sa očakáva zásadná zmena na najdôležitejších postoch, sú najvyššie politické kádre veľmi ostražité a dohliadajú, aby nič nenarušilo oficiálnu líniu. Štátne médiá už v auguste citovali prezidenta Ťiang-Ce-mina, ktorý povedal, že činitelia zodpovední za propagandu vytvoria pred kongresom „zdravú atmosféru“. To bol jasný pokyn. „Počkajte, aj na Google príde mráz,“ povedali si zrejme cenzori.
Všetky pokusy dostať sa na internetový prehliadač Google prostredníctvom čínskych služieb v utorok stroskotali. Objavoval sa len odkaz, že stránku je nemožné nájsť. Užívatelia tvrdili, že Google je zablokovaný už niekoľko dní. „Spolupracujeme s čínskymi úradmi, aby sme problém odstránili,“ povedala Cindy McCaffeyová, hovorkyňa Googlu.
Prečo je v Číne populárny webový prehliadač pre stranu taký nebezpečný? Je veľmi efektívny a vyhľadá po zadaní kľúčového hesla aj informácie, ktoré idú ostro proti komunistickej strane. Ak vyhľadáte meno prezidenta v angličtine, objavia sa odkazy na 156-tisíc strán, kde sa spomína. Na porovnanie – Sina.com, ďalší obľúbený čínsky portál, ukáže len 1600 zmienok. Po zadaní mena Ťiang-Ce-min na Googli sa objaví aj webová strana zakázaného duchovného hnutia Falun Gong s názvom Odhalenie zločinov Ťiang-Ce-mina.
Úrady vytvárajú bloky, aby si užívatelia nemohli prezerať strany skupín na ochranu ľudských práv a niektoré zahraničné spravodajské organizácie. Polícia monitoruje internetové chaty a e-maily a priebežne vymazáva obsah, ktorý považuje za nežiaduci. Mnohí užívatelia si však nájdu spôsob, ako zákaz obísť a často používajú „zástupné servery“ – webové stránky v zahraničí, ktoré umožňujú užívateľom prístup na zablokované strany.
Webové nadšenie je pre čínsku vládu dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane je vláda stále liberálnejšia v obchodovaní so zvyškom sveta, ale rovnako odhodlane sa usiluje o striktnú kontrolu nad informačnými kanálmi v krajine. „Čína obratne balansuje medzi rozvojom svojej ekonomiky a udržaním politickej kontroly,“ vysvetľuje informačný analytik David Emberley. „Vláda si jasne si uvedomuje, ako internet môže Číne pomôcť rozvinúť sa v moderný štát a zároveň narušiť súčasný politický systém.“ (mch)