
Slobodným (FPÖ) začína padať strana na hlavu: po celonočnom rokovaní vicekancelárka Riessová-Passerová, šéf parlamentnej frakcie Westenthaler, minister obrany Scheibner a minister financií Grasser. FOTO – REUTERS
Ďalší osud rakúskej vlády je neistý. Ministri koaličných slobodných včera nadránom pohrozili demisiou, pokiaľ stúpenci šedej eminencie strany Jörga Haidera neodvolajú žiadosť o mimoriadny zjazd. Haider sa svojím odporcom pokúsil vziať vietor z plachiet tvrdením, že o zjazd nestojí.
Hrozí rozkol a strata moci
Ultrapravicovým slobodným (FPÖ) v Rakúsku hrozí rozkol a strata moci. Hlboký vnútrostranícky konflikt medzi umierneným provládnym krídlom okolo šéfky FPÖ a vicekancelárky Susanne Riessovej-Passerovej a dlhoročným radikálnym lídrom Jörgom Haiderom sa včera vyhrotil na ostrie noža. S napätím očakávané zasadanie predsedníctva strany upokojenie situácie neprinieslo. „Predsedníctvo sa vyslovilo za pokračovanie účasti slobodných vo vláde na základe koaličnej dohody,“ oznámila Riessová-Passerová po celonočnom rokovaní za zatvorenými dverami.
Haiderovcom zároveň dala nové ultimátum: Pokiaľ do pondelka nestiahnu požiadavku mimoriadneho zjazdu, tak ho síce na 13. októbra zvolá, ale už nebude kandidovať na žiadne stranícke ani vládne funkcie.
„Je jasné, že pokiaľ vládny tím nemá dostatočnú podporu strany, tak je to vyslovenie nedôvery,“ konštatovala Riessová-Passerová po „veľmi bolestnom“ dvanásťhodinovom zasadaní, ktoré sa začalo podvečer a skončilo sa až po šiestej ráno.
K jej hrozbe rezignácie sa pripojili aj všetci prítomní ministri slobodných a podpredsedovia strany. „Sme vládny tím a tým aj zostaneme,“ vyhlásil podpredseda FPÖ a minister obrany Herbert Scheibner. „Svoje zásady nemeníme ako košele.“
Ide o daňovú reformu
Spor o smerovanie slobodných sa vyhrotil po rozhodnutí koaličnej vlády a predsedníctiev vládnych strán odložiť kvôli povodniam daňovú reformu plánovanú na budúci rok.
Haiderove krídlo FPÖ na daňových škrtoch trvá a tvrdí, že pomoc obetiam veľkej vody možno financovať z rezerv národnej banky alebo odkladom nákupu nových stíhačiek Eurofighter. O zvolanie mimoriadneho zjazdu FPÖ na tému „Daňovú reformu namiesto stíhačiek“ tento utorok požiadalo 380 zo 750 delegátov júnového riadneho zjazdu, na ktorom Riessovú-Passerovú na Haiderov návrh potvrdili vo funkcii.
Na zvolanie mimoriadneho zjazdu stačí podpis tretiny delegátov alebo rezolúcia piatich z deviatich krajinských organizácií strany. Zvolať ho môže aj úradujúca predsedníčka strany.
Haider: Zjazd nechcem
Haider, ktorý slobodných pred dva a pol rokmi doviedol do vlády a potom odstúpil z čela strany, sa včera pokúsil o kontru. Terajší šéf krajinskej vlády v juhorakúskom Korutánsku znovu poprel, že by on sám mimoriadny zjazd požadoval a odmietol hrozby ministrov FPÖ. O svojej bývalej hovorkyni Riessovej-Passerovej povedal: „Neverím, že to urobí. Máme predsa obaja rovnaký politický kurz.“
Špekulácie, že by mohol znovu prevziať vedenie FPÖ, Haider včera odbil slovami: „O tom som ešte ani sekundu nepremýšľal.“ Už cez víkend vo verejnoprávnom rádiu ORF vyhlásil, že po prípadnom volebnom neúspechu FPÖ „o čelo strany bitka nebude“ a že by sa ho „v núdzi“ ujal.
Schüssel je proti zmenám
Koaliční ľudovci (ÖVP) kancelára Wolfganga Schüssela sa v minulých dňoch opakovane postavili za Riessovú-Passerovú. „Som presvedčený, že i delegáti prípadného zjazdu FPÖ rozpoznajú vážnosť situácie,“ zdôraznil Schüssel v noci na včerajšok vo verejnoprávnej televízii ORF. Schüssel slobodných niekoľkokrát varoval, že k prípadným zmenám na ich ministerských postoch môže dôjsť „len po vzájomnej dohode“ s jeho ľudovcami.
Rakúsky kancelár sa zároveň pokúsil vyjsť v ústrety aj Haiderovi. Pomoc obetiam povodní a naštartovanie novej konjunktúry síce označil za prioritu. „Zníženie daní bude, odložilo sa len o niekoľko mesiacov,“ sľúbil Schüssel.
Predčasné voľby?
Pokiaľ Haiderovi stúpenci žiadosť o zjazd FPÖ neodvolajú alebo súčasnému vedeniu strany a jej ministrom v spolkovej vláde vyslovia nedôveru, čakajú Rakúsko podľa väčšiny analytikov predčasné voľby. Namiesto v riadnom termíne na jeseň budúceho roka by sa nový parlament mohol voliť už tento rok v decembri. Ďalším možným termínom by bol napríklad marec budúceho roka, keď sú krajinské voľby v Dolnom Rakúsku.
Po predčasných voľbách už mnoho mesiacov volá i opozícia, ktorá by podľa posledných prieskumov mohla získať tesnú väčšinu. Sociálnych demokratov (SPÖ) by podľa Gallupovho ústavu volilo 37 percent a Zelených 14 percent Rakúšanov. Ľudovci môžu počítať s 29 percentami, slobodní len s 19 percentami, čo je o osem percent menej než vo voľbách na jeseň 1999.
Autor: David Zelinger, Viedeň, ORF pre SME