Typical Slovak Society (TSS) sa rovná súčtu slovenčiny(s), folklóru(f) a alibizmu(a) násobeného národnou hrdosťou (NH), pričom od tohto súčtu treba odpočítať národnostné menšiny (NM), avangardu (Av) a Fedora Gála (FG). Pôvodnou súčasťou rovnice bola aj jedna neznáma veličina (korupcia-K), ale keďže tá je dnes už každému veľmi dobre známa, tak som ju z rovnice jednoducho vypustil. (…)
Existujú fenomény, ktoré sú v spoločnosti zabehnuté a cez ktoré sa stáva spoločnosť vypočítateľnejšou. Takýmto fenoménom je aj korupcia. Ak potrebujeme niečo vybaviť, korupcia zvyšuje pravdepodobnosť úspechu. A ak to tak aj nie je, platí aspoň všeobecné presvedčenie, že to tak je, a to nás ovplyvňuje vždy vo chvíli, keď sa rozhodujeme, či podplatiť, alebo nie. Máme tendenciu hľadať istotu a z tohto dôvodu sme ochotní robiť dobré a zlé zároveň, teda sme schopní sedieť na dvoch stoličkách. Táto črta je jednou z charakteristík, ktorú sme zdedili a ktorú si, bohužiaľ, pestujeme. Už starí Slovania dávno po tom, ako prestúpili na kresťanstvo, nechávali misku s potravou pred prahom svojho domu pre jedného z ich bývalých pohanských bohov, „veď čo keby to náhodou bolo s tou vierou inak“.
Opakujem, to sme my alibisti. Môžeme bojovať proti korupcii, rovnako ako môžeme bojovať proti tuberkulóze, ale nikdy boj nebude dostatočne efektívny, pokiaľ bude chýbať prevencia. Prevenciou by mohlo byť očkovanie vakcínou proti alibizmu. Táto vakcína by nás mala chrániť proti relativizácii hodnôt, proti nepoctivosti, proti neslušnosti, proti netolerancii… No a nakoniec odpoviem na otázku, či sa nechám skorumpovať. Prečítal som si pár kníh, ktoré ma určite na istý čas zaočkovali, bohužiaľ, som len človek a myslím, že prostredie, v ktorom žijem, je také infikované, že si nie som istý, či je táto vakcína dostatočne účinná a či by som nepotreboval pravidelnú mamutiu dávku?!
Autor: ERIK ŠIATKOVSKÝFilozofická fakulta, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre(III. miesto, II. kategória), krátené