
Obdivovateľka v Sklených Tepliciach privítala predsedu HZDS honosnou kyticou. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
SKLENÉ TEPLICE – Predseda HZDS Vladimír Mečiar tvrdí, že na budúci týždeň sa médiám a verejnosti určite predstaví muž, ktorý mu požičal milióny na rekonštrukciu vily Elektra. Deň spresniť nevedel, ale povedal, že dotyčný sa musí vrátiť z Číny.
Podnikateľ, ako vyplynulo z Mečiarových vyjadrení, zo zahraničia buď pochádza, alebo tam prinajmenšom podniká a preverovať pôvod jeho peňazí by vraj museli aj zahraničné policajné zložky. Mečiar včera tvrdil, že má notárske zápisnice o firme človeka, ktorý mu peniaze požičal, a podľa nich je všetko v poriadku. „Vedel som, že som nepriateľ vlády číslo jeden. Keby som konal v rozpore so zákonom, tak nie som vo voľbách, ale v Ilave alebo v Leopoldove“.
Mečiar včera prišiel na ohlásenú tlačovú besedu do Sklených Teplíc o trištvrte hodiny neskôr a tvrdil, že sa mu nič nedarí. Po vstupe do miestnosti sa dezorientovaný musel opýtať svojich ľudí, čo teraz vlastne „ide byť“.
„Vôbec nie som nervózny. Až na to, že sem-tam meškám, sa cítim výborne. Hnutie sa výsledkami prieskumov vôbec nezaoberá,“ odpovedal Mečiar na otázku, či ho pokles percent krátko pred voľbami neznervózňuje. Hnutie označil za stabilizujúci sťažeň slovenskej politiky.
Tvrdil, že Smer je UFO, ANO reklamný produkt a nad Dzurindom iba hodil rukou. Aj napriek tomu povedal, že sa vie dohodnúť o citlivých rezortoch tak, aby neboli v zahraničí pochybnosti. „Náš postoj, keby sme išli do vlády, zvažujeme. Byť vo vláde, keď nemáte spoľahlivých partnerov a kopu problémov, môže znamenať, že sa zničíte ako strana. Nebyť vo vláde zas znamená vystaviť voličov riziku, že bude podstatne horšie,“ povedal.
Dôvodov pretrvávajúcej averzie popredných predstaviteľov USA k svojej osobe Mečiar vidí niekoľko. Názory niektorých členov amerického departmentu boli podľa neho ovplyvnené ministerkou Albrightovou, ale aj vývojom na Slovensku.
Okrem toho má Mečiar dojem, že USA prekážala teória o slovenskej ceste, nepochopenie hospodárskych vzťahov s Rusmi a aj spravodajské hry, napríklad s odpočúvaním ambasády a zneužívanie SIS na politické ciele.
„Priamo v štátnom departmente som počul pochybnosť, ktorá súvisela s garanciou ľudských a občianskych práv po voľbách a vstupe HZDS do vlády. Do volieb sa toto stanovisko nemení. Po voľbách je otvorený priestor na nové hodnotenie. Na druhej strane chápem, že Američania majú záujem o to, aby mali záruku, že kto bude vo vláde, prikývne a nebude blokovať aktivity aliancie v budúcnosti,“ uzavrel Mečiar.