Ani fantáziu slávnych Američanov ako Norman Mailer alebo jeho mladšia kolegyňa Joyce Carol Oatesová nevzrušovala hospodárska kriminalita, úplatní politici, prezidenti na laviciach obžalovaných. Vzrušovalo ich náhle zmiznutie pána zo susedného vchodu, údajná samovražda podnájomníčky alebo tajomný úraz pred vlastným domom.
V talianskej literatúre má dokumentárny román tradíciu. Dino Buzzati, spisovateľ a novinár, hovoril, že žiť v Miláne je nekonečná nuda, z ktorej ho zachraňuje iba „cronaca nera“.
V nej Buzzati objavil napríklad Prípad Rina Fort. Rina Fort zavraždila manželku svojho milenca aj s jeho troma deťmi a vošla do dejín kriminológie aj literatúry ako „beštia zo San Gregoria“.
Buzzatiho kolega Leonardo Sciascia, stopercentný Sicílčan, vedel nájsť v každej dedine, v každom „ostrove na ostrove“ scénu a postavy, neviditeľné chodníčky zločinu. Sciascia preskúmal a opísal Prípad Ettoreho Majorana, záhadné zmiznutie muža, nevysvetliteľné pod vládou zákona mlčanlivosti. Čestné slová a česť nahrádzajú právo a poriadok. Vyšetrovatelia, ba aj novinári sa zamotajú v húštine z vydierania, láskavostí, protislužieb a strachu. Celé dielo Leonarda Sciasciu sa číta ako literárna mapa čiernej kroniky.
A nakoniec, Carlo Emilio Gadda: jeho Príšerná nádielka na via Merulana, klasické dielo kriminálneho žánru, je postavená na správach z novín. Buzzati, Sciascia a Gadda si nájdu svoje pravdy bez toho, aby ich museli vymýšľať.
V týchto dňoch má úspech kriminálka úplne iného druhu – kniha Carla Ferltrinelliho o komunistickej minulosti jeho otca, známeho vydavateľa, ktorý chcel kedysi urobiť revolúciu v talianskej politike. Vznikla napínavá anamnéza veľkého talianskeho vydavateľa, pre ktorého jeho práca nebola len biznisom.
Autor: GUISEPPE BARTEZZAGHI