BRATISLAVA – Bezpečnostnými previerkami Národného bezpečnostného úradu neprešli ďalší dvaja pracovníci ministerstva vnútra.
Riaditeľ kancelárie NBÚ Juraj Puchý ich mená a funkcie však odmietol konkretizovať. Kritériá na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami nespĺňa z doteraz preverovaných šesť osôb. Z rezortu vnútra sú medzi nimi traja ľudia. Ďalší je z Daňového riaditeľstva, jedného dalo preveriť ministerstvo spravodlivosti a jeden je zo samotného NBÚ. Celkovo má zatiaľ úrad štyritisíc žiadostí o preverenie, previerkami zatiaľ prešlo 607 ľudí.
Nedávno na základe previerky bezpečnostného úradu stratil možnosť oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami na stupňoch prísne tajné a tajné vedúci úradu Ministerstva vnútra Ján Michalko. Nič na tom nezmenila ani sťažnosť šéfa rezortu Ivana Šimka, o ktorej rozhodoval riaditeľ NBÚ Ján Mojžiš.
Michalko však naďalej zostáva vo funkcii. Po previerke NBÚ musel odísť z miesta riaditeľa finančnej polície Jozef Stieranka, ktorému úrad ešte začiatkom roka odobral dovtedy platné osvedčenie. (tasr)