
FOTO – ARCHÍV
Aké majú kandidáti na summite NATO v Prahe šance?
„Som si takmer istý, že pozvánku dostane sedem krajín a Slovensko bude medzi nimi. Ak splní jednu podmienku: zvolí si takú koaličnú vládu, ktorá bude vyznávať hodnoty NATO rovnako ako tá súčasná.“
Mnohí ľudia v kandidátskych krajinách majú pocit, že pražský summit bude hlavne o rozširovaní. Čo bude kľúčové podľa vás?
„V hre bude viacero vecí. Rozšírenie bude nakoniec najmenej problematickou záležitosťou. Najväčší dôraz bude na vojne proti terorizmu, delení zodpovednosti, kde má Amerika pocit, že Európa zaostáva, hovoriť sa bude o vzťahu aliancie s Ruskom, o misiách na Balkáne a aj o protiraketovej obrane, o spoločnej európskej bezpečnostnej politike.“
Rozšírenie teda bude len okrajovou záležitosťou?
„Nepovedal by som, že okrajovou. Nepochybne to bude jeden z konkrétnych úspechov summitu. Ostatné témy budú len viac konfliktné.“
Hovoria vôbec elity vo Washingtone o rozšírení?
„Nie v takej miere, ako by to robili, ak by nebol nastal 11. september. Z pohľadu Ameriky sú teraz oveľa dôležitejšie problémy ako rozšírenie. Vo Washingtone nevidím takú debatu, aká sa tam odohrávala pred prvým kolom rozšírenia.“
Nemôže to vyvolať ešte problém? Keď sa o tom poriadne nehovorí, môžu vzniknúť prekvapenia.
„Diskusia bude, ale nebude spor. Myslím, že aj Američania, aj Európania sa zhodujú na tom, kto dostane pozvánku. Plus je tu ešte jeden dôležitý moment: už nie je ruský odpor. Tí, ktorí nechceli provokovať Moskvu, sú teraz ticho, lebo proti rozšíreniu nie je ani prezident Putin.“
Mnohí v kandidátskych krajinách sa obávajú, že stoja pred nepríjemným rozhodnutím. V spore medzi Amerikou a Európou sa budú musieť pridať na jednu stranu. Musí to Slovensko urobiť?
„Nemusíte si vyberať. NATO nie je otázka výberu. Ak vstúpite do NATO, postavíte sa na stranu oboch. Zložitejšie to bude v budúcnosti pri sporoch Ameriky s Európskou úniou. To môže byť v otázkach boja proti terorizmu, obchodu, ciel, Medzinárodného trestného tribunálu (ICC). Nemyslím si však, že by Slovensko a priori muselo zaujať protiamerický alebo protieurópsky postoj. V skutočnosti by práve mohlo byť jednou z krajín, ktoré by mohli zaceliť medzeru medzi Amerikou a Európou. Aj do NATO môžete priniesť rozmer, že ste na strane oboch.“
MATÚŠ KOSTOLNÝ