BRATISLAVA – S blížiacim sa novembrovým summitom NATO v Prahe začína byť na slovenskom ministerstve obrany rušno. Vedenie ministerstva vypracovalo plán počtov ľudí, ktorí nás budú zastupovať pri centrále NATO. Národný bezpečnostný úrad prednostne preveruje tých, ktorí sa dostanú do styku s utajovanými skutočnosťami aliancie.
Ak vstúpime do NATO, počíta ministerstvo obrany so 70 až 100 Slovákmi, ktorí budú pôsobiť v Bruseli pri velení Severoatlantickej aliancie. „V roku 2003 rátame na tento účel s 93 miliónmi korún,“ povedal minister obrany Jozef Stank. Po úplnom dobudovaní štruktúr budú stáť naši vyslanci pri NATO necelých 130 miliónov ročne, v čom sú zarátané aj prenájmy budov.
Stank ubezpečil, že do Bruselu sa nechystá nik z najvyšších funkcionárov ministerstva. Naším najvyšším vojenským predstaviteľom pri NATO bude plukovník Vladimír Púčik, ktorý bol vo funkcii zástupcu veliteľa vzdušných síl slovenskej armády. Minister obrany pravdepodobne navrhne Púčika povýšiť na generála. „Bude to pravá ruka náčelníka generálneho štábu, ktorá bude pôsobiť v Bruseli,“ povedal Stank.
Púčik bude riadiť Úrad vojenského predstaviteľa Slovenskej republiky pri NATO, ktorý vznikne najskôr ako kontaktný tím pri strategickom veliteľstve aliancie. Okrem tohto úradu vzniknú aj ďalšie zložky. „V Bruseli už máme ľudí, teraz sa bude len zvyšovať ich počet,“ povedal Stank. Armáda by chcela do dvoch rokov pripraviť na pôsobenie v stálej delegácii v Bruseli aj profesionálnu vojačku.
Po vstupe do NATO začne Slovensko diplomatický zápas, aby dokázalo presadiť svojich ľudí do vysokých funkcií v aliancii. Boli by priamo zamestnancami NATO a platili by ich z rozpočtu aliancie. Podľa generálneho riaditeľa sekcie obrannej politiky a medzinárodných vzťahov na ministerstve Igora Slobodníka sa nebudeme usilovať o čo najväčšie zastúpenie vo výboroch NATO, ale o čo najkvalitnejšie. Rozhodujúce miesta v najdôležitejších výboroch majú rozdelené terajšie členské štáty NATO, preto Slovensku ako novému členovi ponúknu asi funkcie v orgánoch Euroatlantickej partnerskej rady a Partnerstva za mier.
RICHARD FILIPKO