
Včerajšie protesty v Johannesburgu mali doteraz najbúrlivejší priebeh.
FOTO - REUTERS
JOHANNESBURG - Akčný plán, ktorý má byť dnes po desiatich dňoch rokovania schválený na summite o udržateľnom rozvoji v Johannesburgu, zďaleka nesplní nádeje mnohých vlád a skupín zelených. Otázka, nakoľko zaväzujúci bude záverečný dokument, závisí tiež od politického vyhlásenia, ktoré je treba ešte vypracovať.
Najväčšia prekážka pri dosiahnutí dohody bola odstránená v okamihu, keď štáty Európskej únie (EÚ) prestali trvať na stanovení jasných cieľov pri využívaní zdrojov obnoviteľnej energie. To sa považuje za víťazstvo Spojených štátov a Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).
„S výnimkou kanadskej požiadavky týkajúcej sa dodržiavania ľudských práv v rozvojových krajinách pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa môžu rokovania delegovaných ministrov považovať za skončené,“ vyhlásil nemenovaný kanadský činiteľ. Ruský premiér Michail Kasjanov zúčastnených prekvapil slovami, že Moskva by ešte tento rok mohla podpísať takzvaný Kjótsky protokol o znížení emisií skleníkových plynov. Ten rozhodne odmietajú Spojené štáty, ktoré sú ich najväčším producentom a tým i znečisťovateľom ovzdušia.
S výzvou ku svetovým vládam a medzinárodnému spoločenstvu, aby sa po schválení akčného programu zamerali na konkrétne akcie, vystúpilo Svetové združenie miest a koordinácie miestnych správ. Viac než 700 starostov zdôraznilo nutnosť silnej a účinnej spolupráce vo všetkých sférach činnosti vlád.
(čtk, reuters)