
Irak je v pozore - včera sa stretli členovia irackej revolučnej rady na bezpečnostnom zasadnutí.
FOTO - REUTERS
u tiež zopakoval pozvanie americkým a britským politikom, aby sa prišli presvedčiť o stave irackých zbraní.
Na pozvaní zbrojných inšpektorov do krajiny sa však nedohodli.
O kríze USA - Irak bude dnes v Johannesburgu rokovať s Annanom aj americký minister zahraničia Colin Powell. Ten sa však s Azízom stretnúť neplánuje.
Blair je tvrdý
Podľa predsedu Valného zhromaždenia OSN Jana Kavana o hrozbe útoku na Irak zatiaľ nemožno hovoriť. Kavan dúfa, že Saddám Husajn nakoniec návrat zbrojných inšpektorov povolí. Jediný, kto sa včera jasne postavil za USA, bol britský premiér Tony Blair. „Existuje deväť rezolúcií Rady bezpečnosti OSN o Iraku, v ktorých je 27 požiadaviek a Irak 24 z nich porušuje, a to už desať rokov,“ povedal Blair.
Sľúbil, že zverejní dôkazy, že Irak porušuje medzinárodné právo ešte predtým, než sa prípadné akcie proti nemu začnú. Zdôraznil, že nie sú pochybnosti o tom, že iracký režim pracuje na vývoji niektorých druhov zbraní hromadného ničenia a že sa pokúsi získať nukleárne zbrane. Existujú podľa neho aj obavy, že sa Irak pokúsi obstarať si technológiu na balistické rakety.
Kontinentálna Európa lavíruje
Dánsky minister zahraničia Per Stig Möller ako predstaviteľ krajiny predsedajúcej Európskej únii trvá na tom, že o to, aby sa Irak podriadil rezolúciám OSN, sa musí postarať Rada bezpečnosti OSN. Minister včera pripustil, že situácia v Iraku je neprehľadná a nikto vlastne nedokáže povedať, či sú obavy USA z irackého zbrojenia opodstatnené, či nie.
Európska únia sa snaží za každú cenu útok odvrátiť presadením návratu zbrojných inšpekcií. Budúci týždeň budú na túto tému v New Yorku rokovať ministri zahraničia jej krajín s americkým náprotivkom Colinom Powellom.
Do dvoch mesiacov má byť schválená nová rezolúcia, ktorá bude zrejme žiadať od Bagdadu bezpodmienečné prijatie inšpekcií. Powell považuje obnovu inšpekcií za prvý krok k riešeniu irackej krízy, kým viceprezident Richard Cheney sa minulý týždeň vyslovil za čo najrýchlejšiu akciu, a nie prieťahy.
Špekulácie o vete
O tom, ako by mohlo v Rade bezpečnosti OSN dopadnúť prípadné hlasovanie o útoku na Irak, možno len špekulovať. Čína včera odmietla upresniť, či by návrh vetovala, a Rusko dalo najavo, že napriek tomu, že vyjednáva s irackými predstaviteľmi, nehodlá kvôli Iraku obetovať vzťahy s USA.
Český arabista Jaroslav Bureš sa domnieva, že na útok na Irak rozhodne nie je vhodná medzinárodná situácia, a to hlavne pre eskalujúci blízkovýchodný konflikt a neochotu okolitých krajín pripojiť sa. Ako jediných možných spojencov Američanov teraz vidí Izrael a možno Turecko. Bývalý veliteľ českej protichemickej jednotky Jan Valo, ktorý v roku 1991 bojoval vo vojne v Perzskom zálive, zas upozornil, že ak má byť zosadený Husajn, neobíde sa útok bez pozemnej operácie. A to znamená ohromné riziko a stres z toho, že Husajn použije jadrové, chemické či biologické zbrane. (čtk)
Nemecko je jednoznačne proti útoku
BERLÍN - Nemecký minister obrany Peter Struck včera vyhlásil, že prípadný útok Spojených štátov proti Iraku bez mandátu Spojených národov by bol v rozpore s medzinárodným právom. Kritizoval tiež nedostatok informácií o Iraku z Washingtonu. Nemecká vláda nedostala informácie, ktoré by ospravedlňovali prípadnú vojenskú intervenciu v Iraku. Nemá od USA dôkazy, že Bagdag hodlá ohroziť nejakú inú krajinu alebo že má zbrane hromadného ničenia. „Bohužiaľ, toho nevieme viac, než čo je v novinách,“ povedal šéf nemeckej obrany.
Podporil názor niektorých ďalších nemeckých predstaviteľov, že účasť Nemecka na podobnej vojenskej operácii by bola v rozpore s nemeckým právom, dodala agentúra AFP s tým, že nemecká ústava vo svojom článku 26 zakazuje nemeckým vojakom účasť v útočných bojoch. (čtk)