
Matka súrodencov Adžuriovcov, ktorým izraelský najvyšší súd nariadil vysťahovanie do pásma Gazy, žije v Nábuluse. FOTO - REUTERS
Deväťčlenný senát izraelského najvyššieho súdu, vedený jeho predsedom Aharonom Barakom včera jednohlasne prijal rozhodnutie o vyhostení príbuzných teroristu do pásma Gazy. V inej kauze rozhodnutie o deportácii nepotvrdil. Rozhodnutie najvyššieho súdu sa považuje za prelomové. Dalo by sa však označiť skôr za šalamúnske. Po prvýkrát v histórii totiž najvyšší súd podporil plánované vyhostenie rodiny teroristu. Na druhej strane, v inej kauze, rovnako po prvýkrát ten istý návrh zamietol.
V rozhodnutí najvyššieho súdu sa píše, že vyhostenie sa nemá používať ako prostriedok zastrašovania, ale má sa uplatniť len v prípade, keď dotknuté osoby predstavujú skutočné bezpečnostné riziko. Najvyšší súd tvrdí, že jeho úlohou bolo nájsť rovnováhu medzi uplatňovaním ľudských práv a bezpečnosťou. Jeho predseda to vyjadril slovami: „Ľudské práva nemôžu dostať úplnú ochranu pre existenciu teroru a zároveň štát nemôže získať úplnú bezpečnosť, v dôsledku existencie ľudských práv.“ Súd zároveň v rozhodnutí konštatuje, že je ťažké bojovať s ľuďmi, ktorí sú pripravení premeniť sa na živé bomby.
Najvyšší súd rozhodoval o odvolaní sa troch príbuzných palestínskych teroristov, ktorým armáda nariadila deportáciu. V prípade súrodencov Adžuriovcov súd nariadil, aby sa vysťahovali do pásma Gazy a na dva roky im zakázal návrat na západný breh. Do pásma Gazy by sa mali vysťahovať už dnes. Podľa súdu obaja súrodenci vedeli, že ich brat Ali chystá teroristické útoky a dokonca mu pomáhali. Ali Adžuri, zabitý pri operácii izraelskej armády začiatkom augusta, bol obvinený z organizácie niekoľkých samovražedných útokov. Mal sa podieľať aj na útoku v Tel Avive 17. júla tohto roku, pri ktorom zahynulo päť ľudí. Intissar Adžuriová vlastnoručne ušila niekoľko opaskov na výbušniny pre samovražedných atentátnikov. Jej brat Kipa vedel, že Ali ukrýva v ich dome zbrane a stretáva sa tam so svojimi komplicmi. Vedel aj o existencii dielne na výrobu zbraní a niekoľkokrát strážil, keď Ali so spoločníkmi vynášal zbrane.
Tretieho Palestínčana Abdela Asida obvinili, že pomáhal svojmu bratovi - Izraelom hľadanému teroristovi - tak, že mu požičiaval auto, dával mu jedlo a poskytoval mu zázemie vo svojom dome. Podľa súdu však Asidovo konanie nebolo také nebezpečné ako konanie Adžuriovcov, a tak jeho deportáciu zablokoval.
Právnička Lea Tzemelová, ktorá na súde Palestínčanov zastupovala, sa obáva, že rozhodnutie najvyššieho súdu umožní Izraelu presúvať obyvateľstvo zo západného brehu do pásma Gazy. Štátny žalobca Šai Nitzai odmietol tvrdenie, že vyhostenie je v rozpore s medzinárodným právom, a namietal, že Palestínčania nebudú vyhostení do cudzieho štátu, ale sa len presunú v rámci jedného teritória.
Izraelské politické reakcie na rozhodnutie najvyššieho súdu boli zväčša pozitívne. Minister obrany Ben Eliezer oznámil, že má už zoznam ďalších kandidátov na vyhostenie. Pravicoví politici hovoria, že štát dostal v podobe rozhodnutia účinný nástroj na boj s terorizmom. Ľavicoví politici si všimli druhú časť rozhodnutia a upozorňujú, že najvyšší súd nepodpísal armáde žiadny bianko šek na svojvoľné vyhostenie príbuzných teroristov. Námestník ministra vnútornej bezpečnosti Gideon Ezra si myslí, že Adžuriovcov by mali postaviť pred súd za napomáhanie teroru. Poslanec Likudu Michael Eitan však považuje za absurdné, že Adžuriovci boli potrestaní „dvoma rokmi prázdnin v Gaze“.
Palestínsky minister Saib Irikát včerajší deň označil za čierny deň pre ľudské práva. Palestínčania sa vraj chcú so sťažnosťou obrátiť na Bezpečnostnú radu OSN aj medzinárodný trestný súd.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Haifa pre SME