Podľa výsledkov štúdie firmy Volvo sa mnoho tehotných žien cíti v automobile neisto. Niektoré vysoko tehotné ženy majú pochybnosti o účinnosti bezpečnostných pásov a nepoužívajú ich. To je prirodzene nesprávne, lebo najväčším nebezpečenstvom pre dieťa je, ak sa pri nehode vážne zraní jeho budúca matka. Pritom treba dbať na správne používanie bezpečnostných pásov. Bedrová časť pásu sa má posunúť čo najnižšie pod bracho do oblasti bedier a nesmie sa prešmyknúť nad brucho.
Pri náraze bezpečnostný pás zachytí hrudník a bedrá ženy, za-tiaľčo objemné brucho je vystavené vznikajúcim zotrvačným silám. Pri prudkom náraze sú spomalenia pôsobiace na vnútorné orgány ženského tela také veľké, že môže dôjsť k natrhnutiu, alebo aj k odtrhnutiu placenty (plodového koláča), takže dieťa potom nedostane dosť kyslíka.
Simulované nárazové testy s počítačovým modelom ženy v konečnom štádiu tehotenstva ukázali, že najviac zraniteľná je placenta. Ostatné vnútorné orgány sa pružne prispôsobia nárazu.
Testovacia figurína tehotnej ženy umožní detailnejšie skúmať ochranný účinok bezpečnostných pásov a airbagov na dieťa a placentu v rozličných nehodových situá-ciách. Prvé virtuálne čelné nárazové skúšky s takýmito figurínami sa už uskutočnili, a ich výsledky budú slúžiť na vývoj a skúšanie bezpečnostných systémov automobilu pre ženy vo vyššom štádiu tehotenstva. (AI)