Aj súťaž v písaní esejí vám môže dať nový impulz

Podľa odborníkov chýba mnohým Slovákom schopnosť vyjadriť jasne svoje myšlienky, argumentovať. Slovenčinári si ťažkajú, že ani študenti gymnázií neovládajú základy štylistických žánrov, často nerozlišujú medzi esejou

, analýzou a rozprávaním a že dokonca nedokážu napísať poriadne ani vlastný životopis. Bez niektorých týchto zručností sa však rozhodne nezaobídu pri ďalšom štúdiu alebo pri hľadaní primeraného zamestnania.
Podnetom pre mladých ľudí môžu byť aj súťaže esejí. Jednou z nich je aj súťaž  študentských esejí, ktorú už tretí rok vyhlasuje podpredseda vlády SR Ivan Mikloš. Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách: stredné a vysoké školy a téma bola veľmi aktuálna: “Svet po 11. Septembri 2001 – Je pre vás členstvo v NATO a EÚ stále zárukou stability, bezpečia a prosperity?”

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Môže účasť v súťaži ovplyvniť vašu kariéru?
Hoci odborná porota hodnotila iba 224 esejí, čo pri počte slovenských stredoškolákov a vysokoškolákov nie je príliš vysoké číslo, pedagógovia aj odborníci z propagačných agentúr si myslia, že vzhľadom k nezáujmu dnešnej mládeže zapájať sa do verejného života je to slušná účasť.
Ako vlastne ovplyvnilo víťazstvo v súťaži život zúčastnených? Víťaz  kategórie vysoké školy, študent Univerzity Komenského Martin Pener, získal dotáciu na študijný jazykový pobyt v Anglicku  a i keď si nemyslí, že “počas troch týždňov strávených v Anglicku sa jeho angličtina prenikavo zlepšila”, ocenil možnosť priamo pozorovať život v tejto krajine. Za úspech tiež považuje, že sa jeho esej ocitne v publikácii EÚ pre stredné školy, ktorá vzniká v týchto dňoch.  Účasť v súťaži mu však pomohla v inom smere. “Dostalo sa mi veľkej satisfakcie a signálu, že mám šancu prispieť svojím vkladom do problematiky obrany a bezpečnosti. Ide totiž o oblasť, do ktorej sa nevstupuje cez inzeráty v denníkoch alebo kamarátske vzťahy,” hovorí Pener. “Môj záujem o ňu siaha do detstva, vyrastal som na odbornej literatúre z knižnice môjho deda - vojenského pedagóga. Takýto záujem z človeka, v očiach mojej generácie oslnenej manažmentom, finančníctvom a ďalšími atraktívnymi oblasťami, robí trochu exotického tvora. I preto bolo pre mňa povzbudením spoznať kolegov – spoluvýhercov.”

SkryťVypnúť reklamu

K svojmu úspechu som sa dopracovala vlastnou cieľavedomosťou
Väčšie zmeny však nastali v živote Ivany Kvietkovej, ktorá vyhrala kategóriu pre stredné školy. Možno aj preto, že Ivana Kvietková je najstaršou slovenskou stredoškoláčkou (má tridsaťsedem rokov) a okrem toho, že študuje odbor Spoločné stravovanie na Odbornom učilišti a  plánuje si podať prihlášku na sociológiu, má rodinu. Víťazstvo v súťaži spôsobilo, že sa začala intenzívnejšie zaujímať o politickú situáciu v našom štáte a regióne. “Angažujem sa v politike v rámci okresného výboru a taktiež som kandidovala do mestského zastupiteľstva v Brezne. Učitelia aj spolužiaci ma podporujú a veľmi mi pomáha celá moja rodina,” hovorí Ivana Kvietková, ktorá sa začala angažovať vo veciach verejných i napriek tomu, že má ťažko zdravotne postihnutého syna. “Snažím sa pomáhať ľuďom s podobným osudom a podobnými problémami ako mám ja. Tak, ako každý človek, ktorý sa nejakým spôsobom zviditeľní, mám okolo seba ľudí, ktorý mi fandia, ale i veľa závistlivcov a neprajníkov,” priznáva Ivana a pokračuje. “Možno to vyznie pateticky, ale niet mi  čo závidieť. K svojmu ,,malému” úspechu som sa dopracovala  svojou silou a cieľavedomosťou.”

SkryťVypnúť reklamu

Keď je niekto vynikajúci, prečo ho neodporúčať?
Osudy víťazov súťaže esejí sleduje aj jej vyhlasovateľ, podpredseda vlády Ivan Mikloš. “Viem o niektorých. Časť z nich mi totiž občas napíše. Jeden z víťazov ma napríklad už dávnejšie požiadal o odporúčajúci list na jednu z českých univerzít. Keďže jeho esej bola skutočne vynikajúca, odporúčanie som mu napísal. Na školu ho prijali a po čase mi jeho dekan napísal, že tento esejista je jedným z najlepších študentov ročníka.”

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu