dodržiavanie sa bude v najbližších rokoch sledovať.
Správa OECD hovorí, že sa u nás zlepšila situácia v oblasti ovzdušia, zachovania biodiverzity, ako i v dostupnosti informácií o kvalite životného prostredia pre verejnosť. Pozitívne sú aj reformy v oblasti odpadového a vodného hospodárstva.
S názorom, že v niektorých oblastiach sa u nás situácia zlepšuje, súhlasia aj predstavitelia niektorých environmentálnych organizácií. „Dôkazom sú zákony o obaloch a odpadoch,“ hovorí Jaroslav Hegyi zo Spoločnosti priateľov Zeme. Hegyi upozorňuje, že prax v mnohých prípadoch zaostáva za legislatívou a prijaté zákony sa nie vždy dodržiavajú.
Ľubica Trubíniová z Greenpeace hovorí, že to súvisí s celkovým stavom spoločnosti, kde je všeobecne nízka vymožiteľnosť práva a ľudia majú iné hodnotové rebríčky. „V povedomí ľudí je na prvom mieste riešenie problémov s nezamestnanosťou a korupciou. Ochrana životného prostredia je s výnimkou malej skupiny ľudí až niekde na konci,“ tvrdí.
Prekážkou je aj neustály tlak lobistických skupín výrobcov a obchodníkov, ktoré majú záujem, aby mali čo najväčšie zisky s minimom vlastných nákladov, hovorí Trubíniová.
Jednou z oblastí, v ktorej Slovensko ešte stále zaostáva, je podľa Hegyiho zmierňovanie negatívnych dopadov dopravy na životné prostredie.
(rp, sita)