závody.
Podľa informácií hospodára mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Partizánskom Františka Jaša v nedeľu večer za minútu napočítali v rieke Nitra osemdesiat kusov uhynutých rýb. Katastrofálnu situáciu sledovali obyvatelia na sídlisku Šípok a pod Brodzianskym mostom. Celkovo Jašo predpokladá úhyn asi dvadsaťtisíc rýb, čo je desať ton.
Odborníci identifikovali jalca, ploticu, červenicu, karasa, ostrieža, hrúza či pstruha. Zo vzácnych druhov uhynula mrena severná a ploska pásavá. Otrávená voda spôsobila smrť aj 420 kusom hlavátok, ktoré nasadili rybári vlani.
Voda bola včera hustá a matná. Uhynuté ryby v nej nebolo vidieť. Jašo predpokladá, že o dva-tri dni vyplávajú. Potom ich budú rybári zbierať a zakopávať. Vzorky z rýb a z vody odobrali hygienici a veterinári.
Haváriu s takýmito dôsledkami zaznamenali naposledy pred štyrmi rokmi. Jašo odhaduje priamu škodu na 350 - 400 tisíc korún, no z hľadiska spoločenskej hodnoty až na takmer milión.
Na haváriu okrem iných upozornil rybár, ktorý na toku Vyčoma ústiacom do Nitry ulovil šťuku. Ryba mala nezvyčajné správanie, nebola plachá a sama mu išla na udicu. Odborníci skonštatovali, že šťuka nie je v poriadku, a poslali ju na expertízu. Prípad začala vyšetrovať polícia. Rybári predpokladajú, že sú ním Novácke chemické závody.
„Polícia nás informovala o zhoršení kvality vody v rieke Nitra s podozrením, že príčinou sú odpadové vody vypúšťané z nášho podniku. Vedenie okamžite prijalo opatrenia na zníženie vplyvu odpadových vôd zo závodu na kvalitu vody v rieke,“ reagoval vedúci odboru ochrany životného a pracovného prostredia nováckych závodov Ladislav Kľačanský. Ako dodal, látka vinylacetát unikla do kanalizácie napojenej na čistenie. Podľa komisie, ktorú určil generálny riaditeľ Nováckych chemických závodov, najpravdepodobnejšou príčinou bolo zlyhanie ľudského faktora.
Úsek rieky od závodov po Osliansky potok má v správe mestská rybárska organizácia v Prievidzi. Rybári ho považujú za mŕtvu rieku, už niekoľko rokov do nej nenasádzajú nové druhy rýb. Akonáhle tam nejaká ryba pripláva, uhynie. Ak prežije, nedá sa jesť. Na tomto úseku podľa predsedu organizácie Jaroslava Antala včera nenašli jedinú uhynutú rybu. „Dôvodom môže byť vysoká hladina vody po búrke, ktorá mohla ryby od Nováckych chemických závodov odplaviť,“ povedal.
JANA BEŇOVÁ