„Celkový počet občanov Slovenska v zahraničí zadržaných alebo takých, čo sú vo výkone trestu, sa nedá presne stanoviť. Zastupiteľské úrady majú informácie len o tých Slovákoch, ktorých zadržanie alebo uväznenie nám justičné a policajné orgány týchto štátov oznámili,“ hovorí Bibiana Hromadová z ministerstva zahraničných vecí.
Smrť v thajskej väznici
Množstvo ľudí sa do väzenia v zahraničí dostane preto, že nepoznajú miestne zákony. V niektorých štátoch USA sa turista môže dostať do väzenia aj za to, že sa na pláži vyzlečie donaha.
Slovenskí občania sedia vo väzniciach prakticky po celom svete. Slovák zavretý za pašovanie drog v thajskej väznici dokonca umrel. Po dvaja oficiálne sedia napríklad v Mexiku, Argentíne, Nórsku, na Kube, jeden v Bielorusku. Dvaja sú väzňami v Juhoafrickej republike - odsúdili ich za pašovanie vzácneho druhu chránených korytnačiek.
Koľko ich je?
Koľko väzňov zo Slovenska je vo väzniciach po svete, sa dá len domnievať. „Povinnosť informovať o zadržaní či odsúdení vyplýva z niektorých dohôd o právnej pomoci. Tie však máme podpísané len s niektorými štátmi, a tak sa prax oznamovania zadržania či odsúdenia riadi väčšinou Viedenským dohovorom,“ hovorí Hromadová. Podľa Viedenského dohovoru o konzulárnych stykoch sú štáty povinné o zadržaní informovať, ak si to zadržaní a väznení želajú. „Preto väčšina prípadov zadržania zostáva zastupiteľským úradom neznáma.“
Pred pár rokmi si posedeli niekoľko dní vo väzení na Filipínach aj zoológovia zo Slovenskej akadémie vied, lebo zbierali hmyz a chceli ho pre potreby vedeckej práce doviezť na Slovensko.
V Izraeli sa tento rok ocitla vo väzení skupina mladých ľudí, ktorí sa stali obeťou sprostredkovateľov práce. Sľubovali im zamestnanie a slušný zárobok, no nevybavili im izraelské pracovné povolenia.
Kde ich je najviac
Najviac väznených Slovákov v zahraničí je po Českej republike v Maďarsku a Rakúsku, kde počty spravidla presahujú 150 až 200 osôb. Do Rakúska kedysi chodili celé skupiny drobných zlodejov - vreckárov, občas ich policajti chytili. Drobných zlodejov zo Slovenska sa nájde v okolitých štátoch stále dosť, ich pobyt sa často končí vyhostením z krajiny.
„Nižšie počty väznených sú v Poľsku, Nemecku, balkánskych štátoch, Švajčiarsku, Španielsku, Taliansku, Veľkej Británii, Francúzsku, USA, Grécku, v štátoch bývalého ZSSR. V uplynulom období hlásili niekoľko prípadov zadržania v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike,“ povedala Hromadová.
Naše zastupiteľské úrady často nedostanú ani informáciu, za akú trestnú činnosť Slovákov zadržali. Spravidla sa len dozvedia, aký zákon naši občania porušili.
Viac informácií je o Čechách. Tam Slováci sedia najmä za pašovanie drog, nedovolené prechovávanie narkotík, prostitúciu, krádeže, nedovolenú pracovnú činnosť.
Cudzinci u nás
Počet zahraničných občanov v našich väzniciach je známy. Riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Anton Fábry hovorí, že počty obvinených a odsúdených cudzincov sa v poslednom čase zásadne nemenili. „K 31. augustu tohto roka ich bolo 188. Z toho 106 obvinených a 82 odsúdených.“
Na prvom mieste v páchaní trestnej činnosti cudzincov u nás sú vraždy. Súdy vrahom najčastejšie ukladali tresty od 12 rokov až do 15 rokov. Veľa cudzincov u nás sedí aj za lúpeže a ublíženie na zdraví.
RICHARD FILIPKO