Juraj Bača (nar. 17. 3. 1977), ten, ktorý na všetkých zozadu vidí. Neoficiálny hovorca lode.
ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP
Erik Vlček (nar. 29. 12. 1981), najmladší v štvorkajaku, ale i najsilnejší. Sedí tretí.
ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP
Michal Riszdorfer (nar. 26. 5. 1977), päťnásobný najlepší kanoista SR. Titul získal aj vlani, v lodi sedí za bratom. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Richard Riszdorfer (nar. 17. 3. 1981), „háčik“, ten čo sedí v lodi prvý a udáva tempo.
ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Ostrieľaný tréner komárňanských kanoistov a bratislavského VKP Tibor Soós včera do telefónu, nastupujúc do autobusu smer sevillské letisko, hneď z voleja vystrelil jeden zo svojich výstižných bonmotov: „Nebudem veľa hovoriť. To robím vtedy, keď vysvetľujem príčiny prehier.“
Slovenskí vodáci dosiahli na majstrovstvách sveta v andalúzskej metropole jeden z najväčších úspechov našej športovej histórie. V tomto prípade ani nemusíme deliť časové úseky: za federácie - počas samostatnosti.
Štvorkajak, ktorý pripravuje práve komárňanský trénerský mág Soós, v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača, vyhral obe svoje trate. Olympijský kilometer i päťstovku. Svetový unikát, prvý prípad tejto dvojkombinácie na svetovom šampionáte.
Trenčianske kvarteto Martin Chorváth, Ratislav Kužel, Ladislav Belovič, Juraj Lipták pridalo zlaté medaily na dvojstovke. Viac sa v kanoistike vyhrať nedá.
Káštvorka - zlatý klinec každého programu
Káštvorky končievajú na všetkých podujatiach programy dňa. Ako vrchol. Dôkaz rýchlosti, ktorú dáva „stroju“ ľudský pohon. Ako synonymum súhry. Naše štvorkajaky zvíťazili v júli na európskom šampionáte v maďarskom Szegede. V Seville spečatili športový unikát. Tibor Soós zhodnotil dvojslovne: „Obrovský výsledok.“ Taký, ktorý posunul Slovensko v hodnotení krajín na šieste miesto v konkurencii 172 štátov.
Dva „štvoráky“ - osem majstrov
Štvorkajakárske umenie nespočíva iba v rýchlosti. Takúto loď treba zložiť z rovnocenných vodákov.
V podstate to znamená, že na Slovensku musíme mať osem výborných singlkajakárov. Komárňanské kvarteto poskladali vlani po dlhších úvahách z dvoch majstrovských dvojíc. Dvadsaťpäťroční Michal Riszdorfer a Juraj Bača mali už vtedy po dve prvenstvá z MS a ME, dvadsaťtriroční Richard Riszdorfer s Erikom Vlčkom boli zasa juniorskými šampiónmi. Pred kontinentálnymi majstrovstvami 2001 sedela štvorka v lodi necelé dva mesiace, aby v Miláne triumfovala. Ukázala nesmierny talent, ale svet sa o mesiac na MS v Poznani na ňu dobre pripravil. Šieste miesto (1000 m) a bronz (500 m) nepovažovala náročná partia za úspech.
V športových prioritách sú jedna hlava
„Prípravné obdobie na túto sezónu bolo v princípoch rovnaké ako vlani. Pravdaže, zo slabších poznanských štartov sme sa poučili. Potrebovali sme predĺžiť počet dní so stopercentnou formou. Stav, ktorý treba do budúcnosti udržovať, ba zintenzívňovať. Sevilla bola nádherná, ale my chceme, aby boli také tiež olympijské Atény 2004,“ hovoril Tibor Soós. Za chlapcov potvrdil Juraj Bača: „Museli sme sa zohrať nielen na vode, ale i v názoroch. Presne sme si vytýčili priority i cieľ. Nevzdávame sa, samozrejme, súkromia. To, že sme všetci ako jeden, je fráza. Máme svoje štúdiá, záujmy. Na vode ale treba myslieť a konať ako jedna hlava a jedno telo.“
Nemecká kontra, slovenská rekontra
Komárňanci sa pripravovali predsa len odlišne od predchádzajúcich rokov. K tradičnému sústredeniu v talianskej Sabaudii pridali pobyt v USA. „Bolo to v San Diegu, v stredisku amerických vodných športov v Newport Beach pod vedením ústredného trénera Pavla Blaha,“ popisoval Soós. Blaho už po triumfe na ME v Szegede povedal, že zámorská príprava dala základ schopnosti zvládať vysoké objemy v plnom tempe. V Maďarsku mu jeho priateľ, český tréner nemeckých kanoistov Josef Capoušek pošepol: „Robíte mi starosti.“
Nemecko je veľmoc nad veľmoci. Postaviť silný „štvorák“ považujú v krajine za vec národnej cti. V Seville SRN zdolala Slovensko v rozjazde. Nechala našich ťahať tempo, zaútočila v závere. Finále bolo presným opakom. Veľký súper chcel udrieť od začiatku. Aj tak urobil. V závere ale vykrútil Richard Riszdorfer, „háčik“, prvý v lodi, tempo s neskutočnými obrátkami - 134 záberov za minútu. Nik z brehu nevedel, kto vyhral. Dokonca, ani deväťdesiat percent našej osádky. Iba Juraj Bača, ten, ktorý sedí v lodi posledný, zbadal a zdvihol ruky. „Desať metrov pred cieľom som vedel, že prvenstvo je naše. Netlačili sme sa do cieľa očami, ale leteli k nemu. Môj posledný chystaný záber som už pustil. Boli sme nosom za čiarou. A prví,“ nadchýnal sa Bača.
„Riči“ Riszdorfer je to, čo vo futbale špilmacher. V zákulisí sa aj povráva, že by mohol sedieť v hviezdnych lodiach veľmocí. „Toho si nedáme za nič na svete,“ odpovedajú vždy svorne Blaho i Soós. Napokon, môže byť v súčasnosti hviezdnejší štvorkajak než ten slovenský?