
Juhoafrický prezident Thabo Mbeki (vľavo hore), nemecký kancelár Gerhard Schröder (vpravo hore), britský premiér Tony Blair (vľavo dole) alebo zimbabwiansky prezident Robert Mugabe mali včera priestor na vyjadrenie svojich názorov. Často sa nezhodli. FOTO - REUTERS
JOHANNESBURG - Na summite OSN o trvalo udržateľnom rozvoji v juhoafrickom Johannesburgu včera po prvýkrát vystúpili so svojimi prejavmi najvyšší predstavitelia krajín celého sveta. Zatiaľ čo nemecký kancelár Gerhard Schröder ponúkol, že Nemecko bude hostiť medzinárodnú konferenciu o obnoviteľných zdrojoch energie, francúzsky prezident Jacques Chirac prišiel s návrhom zavedenia medzinárodnej dane z majetku vytvoreného globalizáciou. Spoločne s britským premiérom Tony Blairom vyzvali na urýchlenú ratifikáciu Kjótskeho protokolu.
Politickú časť summitu OSN otvoril prezident hosťujúcej krajiny Thabo Mbeki. Vo svojom príhovore pripomenul už minulý týždeň omieľanú otázku, či „je ľudstvo schopné čeliť výzvam udržateľného rozvoja“.
Nemecký kancelár oznámil delegátom, že jeho krajina je pripravená hostiť medzinárodnú konferenciu o obnoviteľných zdrojoch energie. Táto téma včera predstavovala poslednú prekážku na prijatie záverečnej deklarácie juhoafrického summitu. Schröder upozornil, že spaľovanie fosílnych palív spôsobuje globálne otepľovanie planéty, ktoré bolo jednou z príčin nedávnych katastrofálnych záplav v strednej Európe. „Klimatické zmeny nie sú už skeptickou prognózou, ale horúcou realitou. Tento problém od nás vyžaduje rozhodné činy,“ povedal Schröder. Nemecký kancelár spolu s britským premiérom a francúzskym prezidentom vyzvali na urýchlenú ratifikáciu Kjótskeho protokolu o obmedzení plynov spôsobujúcich tzv. skleníkový efekt tak, aby mohol vstúpiť do platnosti ešte tento rok. Proti tomu však stoja nielen Spojené štáty, ale napríklad i arabské ropné veľmoci, protokol neratifikovalo ani Rusko či Kanada.
Kanadský premiér Jean Chrétien v Johannesburgu prekvapil sľubom odovzdať otázku na schválenie kanadskému parlamentu do konca roka. Francúzsky prezident vo včerajšom prejave navrhol zavedenie medzinárodnej dane z majetku vytvoreného globalizáciou, z ktorej by financovala pomoc tretiemu svetu. Podľa francúzskych oficiálnych zdrojov by táto daň mala zahŕňať napríklad poplatky z leteniek, oxidu uhličitého či z medzinárodných finančných transakcií. Chirac tiež vyzval na vytvorenie novej svetovej ekologickej organizácie, ktorá by kontrolovala plnenie ekologických dohôd.
Desaťdňový summit by sa mal skončiť zajtra po schválení záverečného dokumentu. Jeho znenie je však stále nejasné aj v dôsledku postoja Spojených štátov. Americká delegácia, ktorú vedie minister zahraničných vecí Colin Powell, sa stavia proti všetkým novým globálnym cieľom v boji s chudobou a čistotou planéty, pričom tvrdí, že USA poskytujú praktickú cielenú pomoc a uplatňujú rozvojové programy.
(čtk, reuters)