nom. Ak budú potomkovia okradnutých židovských obetí žiť s touto možnosťou, bude to po prvý raz, čo bude americký štát čeliť žalobe za spreneveru majetkov nakradnutých počas holokaustu.
Majetku maďarských Židov sa americká armáda zmocnila v roku 1945, keď v Salzburgu zhabala vlak, v ktorom nacisti evakuovali nakradnuté cennosti z Maďarska na západ pred postupujúcim východným frontom. Náklad obsahoval umelecké predmety, obrazy, koberce, náboženské predmety, ale i šperky a zlato. Americké vojenské orgány vlak skonfiškovali ako nemecký majetok a neskôr vyhlásili, že pôvodných majiteľov nemožno vypátrať. Časť nákladu rozkradli dôstojníci i radoví vojaci, časť pridelili americkým veliteľstvám v južnej časti Nemecka a Rakúska. Časť cenností neskôr vydražili v prospech americkej židovskej obce a časť bola ponechaná obnovenému Rakúsku.
Bývalý prezident Bill Clinton vytvoril vyšetrovaciu komisiu, ktorej správa z roku 1999 dala za pravdu maďarským Židom. Konštatovala okrem iného, že časť majetku sa dala jednoznačne identifikovať, pretože obsahovala nacistami vyhotovený inventár. Floridský súd odmietol aj argument o premlčaní, pretože americká vláda vraj nepodnikla nič, aby okradnutých vypátrala. Zatiaľ nie je jasné, kto ručí za tú časť religiózneho majetku z vlaku, ktorú Američania odovzdali Rakúsku v roku 1949 v prospech obnovovaných židovských obcí. Floridský verdikt však môže rozhýbať udalosti aj v tejto veci. Požiadavky maďarskej vlády o ich vrátenie Rakúsko doteraz odmietalo. (čtk)