
Za úspech maďarskej vlády sa dá považovať aj ohňostroj, ktorý na oslavách štátneho sviatku 20. augusta pre povodne odpadol, ale napokon sa naň našli financie a uskutočnil sa uplynulú sobotu. FOTO - REUTERS
Dnes uplynulo sto dní od chvíle, keď v Maďarsku vládu pravice vystriedala koalícia socialistov a liberálnych slobodných demokratov. Vláda na čele s Péterom Medgyessym pred sto dňami vykročila so štedrým balíkom opatrení, ktorým chcela „prevrat životnej úrovne“ (jedno z hesiel kampane) vykonať ihneď.
Rozdávanie
Sľúbené aj splnila. Mnohí to pocítili na svojich peňaženkách: zamestnanci v školstve a zdravotníctve majú dvojnásobné platy, dôchodcovia dostali jednorazových 19 000 forintov, minimálna mzda sa od septembra nezdaňuje. Toto, na jednej strane veľmi populárne „rozdávanie“ si vyslúžilo najviac kritiky: šéf opozičnej strany Fidesz János Áder tvrdí, že vláda rozdala to, čo predchádzajúca vláda svojou dobrou hospodárskou politikou ušetrila. Vláda teraz už plní plán na druhých sto dní, ale aj premiér Medgyessy priznal, že na ďalšie podobné veľkorysé kroky už nebude mať prostriedky.
Stodňový plán však obsahoval aj opatrenia iného druhu: akési korekcie vládnutia strany Fidesz, ktorá si prisvojila priveľa moci a priveľa štátnych financií. Podľa prieskumu agentúry Tárki mali medzi Maďarmi úspech aj tieto kroky - to, že parlament opäť zasadá každý týždeň, že tok verejných financií je podrobený prísnejším kontrolným mechanizmom i gesto, ktorým vláda previedla financie zrušeného Centra pre imidž krajiny na školské jedálne. Tento vládny úrad mal za premiéra Orbána na starosti rôzne kultúrne akcie národnooslavného charakteru a jeho rozpočet išiel väčšinou vláde blízkym firmám.
Úspech tejto časti plánu je zároveň úspechom vlády v súboji s pravicovou opozíciou. Za sto dní sa jazýček váh, ktorý bol ešte po voľbách vychýlený len veľmi tesne, jasne posunul na stranu socialistov.
Vláda zvládla kritiku i ofenzívu pravice za prepočítanie hlasov. Poradila si aj s nepredvídateľnou prírodnou katastrofou - povodne ju stáli 3,2 miliardy forintov.
Na agentov sa zabudne
Najťažšou skúškou bola ale bezpochyby aféra, v ktorej sa premiér priznal, že pracoval pre komunistickú kontrarozviedku. Nakoniec ale viac stratila pravica. Prišla o tromf, ktorý dvakrát vytasila vo voľbách a ktorý zakaždým zavážil: že je nositeľkou definitívneho zúčtovania so socialistickou minulosťou, pričom socialisti sú dedičmi komunistických hriechov.
Najjasnejším výsledkom kauzy je ale fakt, že sa úplne stiera rozdiel medzi oboma tábormi. Záver vyšetrovacej komisie totiž znie, že všetky politické sily majú vo svojich radoch ľudí, ktorí pracovali pre bývalý režim.
Časť úspechu má nová maďarská vláda za sebou. Jeho skutočnou mierou však bude to, či bude príbeh úspechu, ktorým bolo maďarské hospodárstvo doteraz známe medzi postkomunistickými krajinami, pokračovať. V opačnom prípade bude opäť bodovať občianska pravica, ktorá sa, najmä od volieb, radikalizuje.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ