Káštvorka je krížnikom i torpédom kanoistiky zároveň. Po hladine letí najrýchlejšie zo všetkých lodí. To je prirodzené, veď v nej sedia štyria. Kumšt je v súčinnosti. Za necelé tri minúty počas dlhého kilometra musia štyria zaberať ako jeden. Slovenský štvorkajak Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Bača to zvláda obdivuhodne. Tak, že v sobotu a nedeľu vyhral na majstrovstvách sveta v Seville na olympijskom kilometri i na polovičnej trati. Výsledok je svetovým unikátom, zatiaľ ho nik nedosiahol. Tretiu zlatú medailu pre Slovensko vybojoval včera štvorkajak v šprinte na 200 metrov v zložení Martin Chorváth, Rastislav Kužel, Ladislav Belovič a Juraj Lipták.
Veľtokom Guadalquivir sa do Sevilly plavili pred päťsto rokmi španielske galéry Kolumbových čias naložené vrchovato zlatom. Krivka rieky sa odvtedy zmenila, archiktekti a vodohospodári ju odklonili tak, aby v meste vytvorila ostrovy oddychu i športu. Práve tieto miesta sa stali pre slovenských kanoistov zlatonosné.
Komárňanské kvarteto sa dalo dohromady iba vlani. Po necelých dvoch mesiacoch získalo v Miláne zlato na olympijskom kilometri a striebro na polovičnej trati. Predovšetkým pre neohrozených Nemcov to bol šok. Na MS 2001 už zvíťazili. Naši boli tretí na päťstovke a šiesti na kilometri.
V skutočnom i prenesenom zmysle slova sedia vo vlajkovej lodi slovenského športu dva bývalé veľmi úspešné dvojkajaky. Michal Riszdorfer (narodený 26. mája 1977 v Bratislave, ale v našej metropole iba narodený, po všetkých stránkach je Komárňancom) a Juraj Bača (17. marca 1977 v Komárne) boli dvojnásobní seniorskí svetoví šampióni. Richard „Riči“ Riszdorfer (17. marca 1981 v Komárne) a Erik Vlček (29. decembra 1981 v Komárne) zase najlepší medzi juniormi. Osudovou spojnicou bola sydneyská olympiáda 2000. M. Riszdorfer s Bačom skončili šiesti. Na ich ambície chabý výsledok. R. Riszdorfer s Vlčekom sedeli vtedy v štvorkajaku s Jurajom Tarrom a Róbertom Erbanom. Skončili na najhoršom mieste - štvrtom.
Po tohtoročných ME v Szegede Juraj Bača povedal: „Kľúčom k úspechu bolo, že sme prestali špekulovať - kto s kým a ako. Určili sme si priority a začali sme za nimi šliapať.“ Pripomenul začiatok snaženia - jeho vyvrcholenie má prísť na olympiáde v Aténach 2004.
Sevilla bola nepochybným medzníkom. „Horúco nám bolo iba v rozjazdách, kým sme si zvykli. Bývali sme v skvelom klimatizovanom hoteli, zabezpečení sme boli dokonale v každej maličkosti. Myslím si, že sa v tomto môžeme rovnať Nemcom,“ vyzdvihol základ známy perfekcionista Juraj Bača.
Nemci sa na majstrovstvá sveta nachystali. Pobrali sa na sústredenie do Berlína, kde vymýšľali na Slovákov protizbraň. Aj nás v rozjazde zdolali. „Neviem, čo naši súperi vymysleli. Ale s určitosťou viem, že sme si všímali iba vlastnú jazdu,“ komentoval v cieli Juraj Bača, ktorý má zo zadnej pozície najlepší prehľad o situácii.
Jedine on zdvihol víťazne ruky v okamihu tesne po preletení cieľom. O víťazstve totiž rozhodlo 73 tisícin sekundy. „K športu šťastie patrí. A myslím si, že sa k nám naklonilo zaslúžene,“ vyslovoval pocit za pocitom Juraj Bača. „Pred šampionátom sme počítali s medailami, ale že to budú dve zlaté, to sa mi ani nesnívalo. Najťažšie bolo udržať si vysokú výkonnosť celú sezónu. Azda sme zase o krok vpredu. Vždy ale opakujem, všetko bude dobré, až keď zvládneme olympijský rok 2004.“
PETER FUKATSCH