BRATISLAVA - Zdanlivo najnestabilnejších voličov majú podľa sociológa a riaditeľa agentúry MVK Pavla Haulíka Smer a ANO. Nižšiu stabilitu voličov však majú podľa neho všetky strany. Veľká skupina voličov je nespokojná so svojou poslednou voľbou, a preto sa rozhoduje nanovo.
SDK už neexistuje ani právne, SOP neexistuje de facto. SDĽ, HZDS a SNS sa rozdelili. Žiadna z týchto strán sa nemôže spoľahnúť na pevné jadro. Do istej miery to platí aj pre KDH. Preferencie v rozhraní medzi šiestimi až deviatimi percentami nie sú výsledkom, ktorý by zodpovedal vyjadreniam predsedu KDH Pavla Hrušovského o dosiahnutí jedného percenta mesačne navyše. Kresťanskí demokrati podľa Haulíka však majú slušnú istotu, že sa dostanú do parlamentu. Záleží to na závere ich kampane.
Haulík odhaduje, že v lepšom prípade sa na parlamentných voľbách zúčastní 60 - 70% voličov. Obáva sa ale, že nízka účasť z komunálnych či regionálnych volieb alebo referenda sa môže prejaviť aj teraz. Voliči potrebujú pre voľbu určitý impulz, ak nepríde, zostanú doma, myslí si Haulík.
Podľa neho sa týmito voľbami uzatvára nie švorročný, ale osemročný cyklus. Ľudia zažili vládu Vladimíra Mečiara aj Mikuláša Dzurindu. Výsledkom je, že nikto nepotvrdil svoju dominanciu. Vládne strany stratili percentá v preferenciách, pretože vládnutie nebolo ideálne. Na druhej strane opozícia nič nezískala. Podľa Haulíka to vyzerá, akoby sme sa dostávali opäť na začiatok. Hľadajú sa nové strany, noví ľudia, dodal. (sita)