Ešte pred mesiacom by na víťazstvo súčasnej vládnej koalície sociálnych demokratov (SPD) a Zelených stavil len málokto. Nemeckí politológovia zhodne vyhlasovali, že voľby už svojho víťaza majú - opozičný konzervatívny blok (CDU/CSU). „Na 95 percent je rozhodnuté,“ hovoril vtedy politológ Peter Lösche či šéf sociologického inštitútu Emnid Klaus-Peter Schöppner: „Neviem, ako by to mohol Gerhard Schröder ešte zvrátiť.“
Necelé tri týždne pred nemeckými parlamentnými voľbami je všetko inak. Až 45 percent Nemcov dnes verí vo víťazstvo spolkovej vlády a len 38 percent tipuje víťazstvo CDU/CSU.
Posledné prieskumy verejnej mienky zhodne avizujú zisky pre SPD. V politickom barometri televízie ZDF, uverejnenom v piatok, dokonca prvýkrát po polroku porazili sociálni demokrati svojho najväčšieho rivala pomerom 42:39. V druhom prieskume síce SPD ešte zaostáva za CDU/CSU, ale rozdiel stiahla na tri percentá, čo je v medziach štatistickej chyby.
Trend je jasný: SPD silnie, CDU/CSU a Zelení stagnujú, kým liberálna FDP stráca. Postkomunistická PDS síce získala dve percentá, ale ešte sa neprehupla cez existenčnú päťpercentnú hranicu.
Najnovšie čísla podľa odborníkov potvrdzujú, že v prípade SPD nejde len o krátkodobý efekt vyvolaný katastrofálnymi povodňami, ako dúfali v CDU/CSU. Vláde sa podarilo na svoju stranu získať nerozhodnutých voličov.
Už tradične je v krízových situáciách vo výhode exekutíva, ktorá môže konať, kým opozícia iba hovoriť. „Aj po teroristických útokoch sa popularita kancelára Schrödera vyšplhala na 60 percent,“ pripomína šéf agentúry Infratest dimap Richard Hillmer.
Pozitívny ohlas vyvolalo podľa ZDF vládne rozhodnutie odsunúť plánovanú daňovú reformu, aby štát dokázal odstrániť škody po povodniach. Opozícia síce návrh podporila, aby umožnila rýchlu finančnú pomoc pre ľudí, ale vyhlásila, že v prípade svojho víťazstva daňovú reformu odštartuje a bude hľadať iné formy financovania. Vládny scenár sa páči 62 percentám Nemcov, postup opozície schvaľuje len 27 percent.
Spravodajská televízia N-TV, pre ktorú nálady voličov zmapoval inštitút Emnid, pripisuje zmŕtvychvstanie vlády okrem povodní aj televíznemu duelu, o ktorom sa veľa diskutovalo, a negatívnemu postoju vlády k možnému útoku na Irak.
Na ťahu je opozícia. V piatok sa snažila prejsť do protiútoku, keď predstavila svoj program na prvých šesť mesiacov po prevzatí moci. Okrem iného do neho zaradila aj kapitolu životné prostredie. Skutočnosť, že konzervatívci nemajú odborníka na životné prostredie, sa v čase prírodnej katastrofy ukázala ako osudná chyba.
Konzervatívci súčasne tlačia na FDP, aby sa jasne vyjadrila za vytvorenie koalície s CDU/CSU. V prípade, že by sa postkomunisti nakoniec nedostali do parlamentu by totiž prichádzala do úvahy aj koalícia SPD a FDP.
Necelé tri týždne pred voľbami sa tak o vládne kreslá začína v Nemecku bojovať odznova.
MIRIAM ZSILLEOVÁ