recipročne uplatňovať voči terajším i novým členským štátom EÚ.
„Je to istý prielom v jednej z najcitlivejších oblastí,“ povedal včera pre SME hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ.
Podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Kavana Maďarsko uzatvorením kapitoly obmedzuje manévrovací priestor ČR a ďalších kandidátov pri rokovaniach, proti čomu sa jeho maďarský kolega János Martonyi ohradil. „Je pravda, že každý vážnejší posun v rokovaniach vytvára istý precedens a definuje negociačný priestor,“ uviedol Figeľ. Voľný pohyb osôb uzavrel včera aj Cyprus, ale voči tomuto ostrovnému štátu EÚ obmedzenia pre pohyb pracovníkov nenavrhovala.
Maďari urobili prielom
Maďarskej delegácii sa podarilo uzatvoriť aj kapitolu voľný pohyb kapitálu, v ktorej si tiež vybojovalo isté obmedzenia pri predaji poľnohospodárskej pôdy samostatne hospodáriacim roľníkom, ktoré pôvodný návrh EÚ nepredpokladal. Maďarsko je vôbec prvou kandidujúcou krajinou, ktorá uzatvorila obidve tieto mimoriadne citlivé kapitoly o voľnom pohybe osôb a kapitálu.
„Ide o veľmi, veľmi dôležitý pokrok a prielom,“ hodnotila výsledok Maďarska švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová. „Je to excelentný výsledok a skutočný prielom v rokovaniach,“ dodal komisár pre rozšírenie Günter Verheugen. V kapitole voľného pohybu kapitálu pristúpilo Maďarsko na päťročné prechodné obdobie na predaj nehnuteľností za účelom druhých rezidencií občanom terajších krajín EÚ a na sedemročný odklad predaja poľnohospodárskej a lesnej pôdy. Budapešti sa však podarilo presadiť aj obmedzenie pre samostatne hospodáriacich roľníkov, ktoré EÚ pôvodne nenavrhovala. Od prechodného obdobia budú oslobodení iba farmári, ktorí majú najmenej tri roky trvalý pobyt v Maďarsku a už tam hospodária. Ostatní malí roľníci si budú musieť pôdu prenajať a nebudú ju môcť počas prechodného obdobia voľne nakupovať.
Slovensko uzatvorilo ďalšiu kapitolu
Slovensko včera na prístupových rokovaniach s Európskou úniou uzatvorilo kapitolu colná únia a s celkovým počtom 17 uzatvorených oblastí je spolu s Litvou na šiestom mieste spomedzi 12 kandidujúcich krajín.
„Slovensko je jasným príkladom, že princíp diferenciácie funguje, a bolo schopné dobehnúť ostatných kandidátov,“ hodnotila výkon SR švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová.
Okrem uzatvorenia kapitoly colná únia včera slovenská delegácia otvorila štyri nové súbory legislatívy - voľný pohyb osôb, finančnú kontrolu, poľnohospodárstvo a dane. Poslednú ostávajúcu kapitolu spravodlivosť a vnútro sa otvoriť nepodarilo, pretože EÚ nestihla pripraviť spoločnú rokovaciu pozíciu. V júni sa však zrejme ešte uskutoční jedno dodatočné kolo prístupových rokovaní, na ktorom by kapitola mohla byť otvorená.
„Môžem vyjadriť plnú spokojnosť s výsledkom Slovenska,“ konštatoval šéf diplomacie Eduard Kukan.
Podľa komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena vyžaduje pokrok Slovenska osobitnú pozornosť. „Berúc do úvahy históriu… Slovensko je extrémne úspešným príkladom,“ vyhlásil Verheugen. (tasr, mim)
Počet uzavretých kapitol
1. Cyprus 22
2. Maďarsko 22
3. Slovinsko 20
4. ČR 19
5. Estónsko 19
6. Slovensko 17
7. Litva 17
8. Poľsko 16
9. Malta 16
10. Lotyšsko 15
11. Bulharsko 10
12. Rumunsko 6