
Vysielač rádia Hacker sa zmestí do kufra. FOTO – ARCHÍV
„Volám sa Honza. Mám 20 rokov, ale viac vám už nepoviem,“ predstavil sa na svojej internetovej stránke mladý rozhlasový pirát. Na jeho webovskej stránke môžete nájsť návod, ako zostrojiť stanicu, pripojiť sa na niektorú z vysielacích veží v Čechách a spustiť vysielanie, samozrejme nelegálne.
Podobne ako iní mladí ľudia aj Honza je otrávený počúvaním licenčných staníc a vtieravého štýlu moderátorov. Rozhlasový éter nemôže využívať pri šírení svojich programov každý, ale iba ten, kto získa licenciu. „Pre bežného človeka je to priam nemožné,“ sťažuje sa.
Nelegálne vysielanie pre mnohých pirátov je skôr zábavou ako rebéliou a nedostatkom slobody. Matony, technik a spíker pirátskeho rádia Krize, začal šíriť signál v polovici 90. rokov prostredníctvom antény zavesenej na lustri v detskej izbe. Neskôr ju premiestnil na strechu a začal vysielať na vlnách regionálnej stanice Kiss Hády 88,3 FM.
Problémy nastali, keď poslucháči začali volať do rádia Kiss a pýtali si spíkrov z rádia Krize. „Počas môjho vysielania zaklopali páni z Českého telekomunikačného úradu (ČTÚ), spísali protokol a spýtali sa na technické parametre mojej stanice,“ opisuje Matony svoje odhalenie. Neskôr zaplatil pokutu 3000 korún.
Pirátske stanice Rádio Slunce a brnianske K-radio vysielajú iba pre študentov v internáte. Výkon je taký malý, že postačí na pokrytie okolia internátu, a tak nedráždi príslušné orgány ČTÚ.
Českí hackeri pripomínajú, že v USA a Británii boli nedávno schválené zákony, ktoré povoľujú vysielanie pre amatérov. Na Britských ostrovoch sa začali udeľovať krátkodobé licencie na 28 dní. „Dočkáme sa toho aj u nás?“ pýtajú sa nespokojní hackeri. Pirátske vysielanie je v Česku pomerne rozšírené. Na internete má svoje stránky niekoľko pirátskych rádií, mnoho iných rádioamatérov sa obíde aj bez nich. Vysielanie je nepravidelné, často závisí od technických možností a voľných frekvencíí. Pirátske Radio 2000 márne hľadá voľný kmitočet. „Nemá cenu šíriť signál v okolí stanice,“ tvrdí DJ Marty, ktorý si už zvykol na početné pražské publikum.
Každá stanica má svojich poslucháčov podľa regiónu, zamerania a typu hudby. Piráti, ktorí sa združili v sieti českých pirátskych rádií (CPRN), sa zhodujú v jednom – pre komerčné rádiá nechcú byť konkurenciou. „Nevysielame ich hudbu,“ bránia sa. O ich pôsobenie na internete sa už dlhší čas zaujíma ČTÚ, konštatujú na svojej webovskej stránke.
PETER BÁLIK