BRATISLAVA – „Zlodej kričí, chyťte zlodeja,“ aj takto vníma dnes verejnosť represívne zložky – súdy, prokuratúru a políciu. Z prieskumu verejnej mienky, ktorý robila na jar agentúra Focus v spolupráci s Transparency International Slovensko vyplýva, že vnímanie korupcie práve na súdoch, prokuratúre a polícii sa u občanov výrazne zvýšilo.
Korupciu občania stále vnímajú aj v oblasti zdravotníctva. Nasledujú ministerstvá, colné úrady, školstvo. Naopak, v oblastiach súvisiacich s podnikaním (daňové a živnostenské úrady, banky, sporiteľne, úrady práce) občania korupciu pociťujú menej.
„Boli prijaté viaceré opatrenia a dnes pri odstraňovaní korupcie stojíme kdesi na polceste,“ zhodnotila kroky vlády Mikuláša Dzurindu šéfka Transparency International Slovensko Emília Sičáková-Beblavá. Vnímanie korupcie sa podľa nej znížilo v oblastiach, v ktorých sa udiali dostatočne razantné reformy – napríklad pri reštrukturalizácii bankového sektora. Naopak v zdravotníctve a školstve, kde razantná reforma nebola, ľudia vnímajú nárast korupcie.
Krátko po zverejnení Indexu vnímania korupcie na Slovensku denník SME poskytol priestor na vyjadrenie aj premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, ktorého zastihol na jeho tlačovej besede. Premiér však odpovedať odmietol.
Korupcia v súdnictve
Napriek istým zmenám v súdnictve, ako je novela ústavy, etický kódex sudcov, zákon o Súdnej rade, projekt „Súdny manažment“, anketa o korupcii na súdoch a tak ďalej, sa viaceré zásadné deformácie neupravili, prípadne sa ešte zhoršujú, píše kolektív odborníkov Transprarency International Slovensko a Inštitútu pre verejné otázky v analýze Protikorupčné minimum.
Súdne konania trvajú stále dlhšie. Na jednej strane to súvisí s nárastom agendy, na druhej však vyvoláva mohutný tlak na korupciu. Sťažnosti na prieťahy tvoria aj rozhodujúcu časť podaní proti Slovensku na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
Súdne prieťahy mohlo obmedziť zrušenie viacerých malých okresných súdov a vytvorenie štyroch kompetenčne a technicky dostatočne vybavených krajských súdov, nenašla sa naň však politická zhoda. Odborníci vyčítajú aj neriešenie korupcie v samotnom sudcovskom stave.