BRATISLAVA – Krajina, kde chcú otráviť vlastného prezidenta. Podobný imidž získalo v posledných dňoch Slovensko vo svete.
Západné médiá ako The Guardian, The Daily Telegraph či napríklad elektronické vydanie BBC mali o chorobe prezidenta Schustera síce krátku správu, ale s dôrazom na možnosť otravy. Práve ona dáva správe príťažlivosť.
„To je mechanizmus, akým pracujú médiá. Dobré správy nie sú žiadne správy,“ povedal rakúsky politický analytik Paul Lendvai, odborník na strednú a východnú Európu. „Ale je jasné, že táto situácia nie je priaznivá pre obraz Slovenska v zahraničí.“
Český politológ Jiří Pehe hovorí, že imidž Slovenska je vo všeobecnosti dosť bizarný.
Schuster tvrdí, že podať trestné oznámenie nebolo chybou a on sám nepoškodil imidž krajiny. Podľa odborníkov by však samotná prezidentova choroba významné médiá príliš nezaujala. „Choroby a hospitalizácia starších politikov sú bežné,“ myslí si analytik Ivo Samson.
Mediálnu reakciu spustil až prezidentov syn Peter a jeho trestné oznámenie. „Keď bol napríklad rakúsky prezident vážne chorý, nikto nehovoril, že ho niekto chcel otráviť,“ hovorí Lendvai. Teraz sa slová „otrava“ a „prezident“ objavili takmer v každom titulku.
V susedných krajinách prijali správu o prezidentovej otrave s istým odstupom. „Česká verejnosť berie niektoré udalosti okolo prezidenta trochu s rezervou. V minulosti bolo predmetom najrôznejších špekulácií, do akej miery sa prezident sám stará o svoje zdravie. “