
Prezident Rudolf Schuster za veľkého záujmu médií vystúpil na tlačovej konferencii vo viedenskej nemocnici.
FOTO SME – PAVOL MAJER
VIEDEŇ, BRATISLAVA – Diagnóza prezidenta Rudolfa Schustera ešte stále nie je známa. Schuster sa však opäť cíti dobre a po dvoch dňoch strávených v nemocnici vo Viedni sa rozhodol vrátiť domov. Včera ho previezli do bratislavskej vily, niekoľko dní zostane v domácom ošetrení a čoskoro by sa mal vrátiť do úradu.
Prezidentov syn Peter Schuster včera popoludní stiahol trestné oznámenie, ktoré podal na neznámeho páchateľa pre podozrenie z otravy svojho otca. Prezident hovoril, že mu to odporučí. „Vždy som otca poslúchal,“ povedal jeho syn.
Lekári vo viedenskej Všeobecnej nemocnici (AKH), kam prezident odišiel v utorok na vlastnú žiadosť, nedokázali nič s istotou potvrdiť ani vylúčiť. Ocenili však správnosť vyšetrení a postupov svojich kolegov v bratislavskej vojenskej nemocnici. Vo Viedni bol Schuster v stredu len na vyšetrení magnetickou rezonanciou.
Schusterov ošetrujúci lekár, profesor Wolfgang Graninger, o postupe slovenských lekárov povedal: „Boli sme prekvapení, aké boli všetky vyšetrenia kvalitné. Prišli sme k záveru, že dnes môžeme pacienta v dobrom stave prepustiť.“ Prezidentovi odporúčal, aby sa čo najskôr vrátil do práce.
Podľa Graningera je zatiaľ jasné, že prezident má zmenené pečeňové funkcie. Pôvod teplôt a slabosti však lekári nezistili. Môžu byť spôsobené zápalom žlčových ciest alebo infekciou organizmu, spôsobenou vírusom, alebo baktériou.
Na včerajšej mimoriadnej tlačovej konferencii vo viedenskej nemocnici Schuster potvrdil, že sa cíti lepšie, nemá teploty, živo grestikuloval, ochotne odpovedal na všetky otázky po nemecky aj po slovensky. „Telo je už silnejšie,“ povedal.
Ani Brazília, ani otrava
Na otázku SME, či môže byť príčinou prezidentovho ochorenia baktéria alebo vírus, čo si priviezol z exotickej dovolenky v Brazílii, riaditeľ AKH Reinhard Krepler povedal, že je to veľmi nepravdepodobné.
Podozrenie na otravu viedenskí lekári tiež nepotvrdili, zároveň ho však odmietli úplne vylúčiť, kým nebudú známe výsledky všetkých vyšetrení. „Všetky doterajšie testy boli negatívne. Táto možnosť je veľmi malá,“ hovorí profesor Graninger.
Prezident sa tiež vyjadril k trestnému oznámeniu, ktoré podal jeho syn Peter. „Syn má na to právo. Treba vidieť pocity rodiny, konali, ako by konala každá rodina, ktorá sa bojí o otca. Odporučím mu, aby ho stiahol, on sa musí rozhodnúť,“ povedal.
Prezident zdôraznil, že zatiaľ nie sú hotové všetky toxikologické skúšky, ktoré by čokoľvek vylúčili. „Neverím, že by tu bola nejaká vonkajšia ruka, ktorá by mi bola chcela poškodiť,“ hovorí.
Peter Schuster povedal, že oznámenie podal na základe teórie slovenských lekárov. „Sami lekári prišli s touto diagnózou. Ja som len konal, ako by konal každý.“
Príklad zjednotenej Európy
Schuster potvrdil, že všetky náklady spojené s pobytom vo Viedni si bude hradiť sám, nepožiada poisťovňu, aby ich preplatila. „Možno budem musieť pol roka pracovať, aby som splatil tento pobyt,“ povedal.
Podobné cesty slovenských pacientov do zahraničných nemocníc budú podľa Schustera už čoskoro bežné, on sám v rozhovore so slovenskou zdravotnou sestrou, ktorá v AKH pracuje, zistil, že tam slovenskí pacienti už chodia. „Ukázal som, ako to bude do budúcna, keď budeme v zjednotenej Európe. Presvedčil som sa, že aj tu sú obyčajní pacienti, cez zdravotnú poisťovňu, nie som žiadnou výnimkou. Bude bežnou vecou, že každý pacient, ak prejaví záujem, bude si môcť dať skontrolovať svoj zdravotný stav v inej nemocnici,“ povedal.
„Táto spolupráca medzi Vojenskou nemocnicou a AKH je ukážkou, ako to bude v budúcnosti. Je dobré, že je tu takáto spolupráca. Netreba v tom hľadať nič zvláštneho. Naopak, vidieť to celkom normálne, ako by to v budúcnosti malo byť.“ Viedenským lekárom sa poďakoval, ocenil však aj prácu slovenských lekárov vo Vojenskej nemocnici.
Pre cestu do Viedne sa Schuster podľa svojich slov rozhodol na naliehavú prosbu rakúskeho prezidenta Klestila, ktorý mu dvakrát volal.
Pre rakúskych a iných zahraničných novinárov, ktorých na tlačovku prišlo niekoľko desiatok, prezident po nemecky porozprával, prečo musí toľko vysvetľovať, odkiaľ pôjdu peniaze na jeho pobyt a prečo sa robí taký rozruch okolo jeho cesty do Viedne.
Prezident tvrdí, že ide o dôsledok dlhoročného života za železnou oponou, ktorý zmenil naše myslenie. „U nás to ľudia ešte stále dobre nechápu, keď chce ísť pacient a prezident na lekárske vyšetrenie do zahraničia. Ľudia si hovoria: Aha, on môže ísť do zahraničia, my obyčajní ľudia musíme zomrieť doma.“
Pomohol si aj národným hrdinom: „Vidím to takto: poznáte legendu o našom slávnom zbojníkovi, slovenskom Robinovi Hoodovi, Jánošíkovi z 18. storočia. Ľudia si hovoria: My si chceme nášho Jánošíka obesiť sami, nenecháme to na cudzincov, patrí to nám. Tu by sa nikto nečudoval, keby sa prezident Klestil dal skontrolovať v Nemecku, na pozvanie prezidenta Johannesa Raua,“ povedal Schuster.