
Stúpenci antiglobalizačných hnutí aj takto vyjadrili nespokojnosť s neprítomnosťou amerického prezidenta v Johannesburgu. FOTO - REUTERS
Napätej atmosfére Summitu OSN o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorý práve prebieha v juhoafrickom Johannesburgu, iste neprospelo vyhlásenie tunajšej ministerky poľnohospodárstva Angely Thoko Didizovej o nevyhnutnosti pozemkovej reformy. Tá ma urýchliť reštitúcie černošskej pôdy, ktorú si v minulosti privlastnili belosi.
Výrok tentoraz nevyvolal pobúrenie len v radoch bielych farmárov v Južnej Afrike, ktorých sa týka, ale aj medzi ich exkolegami v Zimbabwe a u tamojšieho opozičného Hnutia za demokratickú zmenu (MDC), ktoré sa v Johannesburgu v otázke „nezákonných konfiškácií belošských fariem“ chystá konfrontovať diktátora Roberta Mugabeho.
Juhoafrická ministerka nepovedala nič, čo by nebola povedala už predtým a čo by bolo v rozpore s programovým vyhlásením jej vlády. To si od roku 1994, keď sa v krajine konali prvé všerasové voľby, už dvakrát vytýčilo „nápravu krívd“ a to nielen apartheidu, ale aj koloniálneho režimu, ktorý v roku 1913 tzv. zemským zákonom pre belošskú menšinu rezervoval až 87 percent juhoafrického územia.
Predmetom reštitúcií nie je len majetok bielych farmárov, ale aj pôda, z ktorej černochov v rámci demarkácie belošských oblastí presídlil apartheid, a ktorú v súčasnosti vlastní štát. Jej reštitúcie už síce prebiehajú, ale nie tak rýchlo, ako by si priali reštituenti a lobistické skupiny, ktoré ich zastupujú najmä v médiách.
Juhoafrickej opozícii prekáža najmä to, že ministerka černošským bezzemkom a bielym farmárom adresuje protichodné vyhlásenia. „Reštituenti potom očakávajú radikálne riešenia, zatiaľ čo farmári sa spoliehajú na zachovanie statusu quo,“ sťažuje sa nemenovaný opozičný poslanec. „Ani bieli farmári v Zimbabwe donedávna neverili, že šance na konfiškáciu ich pôdy boli reálne“.
Ministerka Didizová sa nachádza v neľahkej situácii a Juhoafričania jej to radi veria. Na jednej strane musí pacifikovať netrpezlivých bezzemkov a ich ešte netrpezlivejších advokátov. Nátlaková skupina Landless People‘s Movement (LPM) a radikálna parlamentná ministrana Pan Africanist Congress (PAC) bezzemkov spoločne vyzvali na demoláciu Summitu. Vyhlásenie bolo teda určené im.
Na druhej strane je po každom takom výroku nevyhnutné rozptýliť obavy zahraničných investorov. To zvyčajne pre väčší efekt robí prezident Thabo Mbeki osobne.
Ku konfiškácii juhoafrickej pôdy zimbabwianskou cestou podľa neho jednoducho „nemôže dôjsť“. Opozícia prezidentovi kontruje dodatkom: „aspoň zatiaľ nie“.
Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME