BRATISLAVA – Pri preberaní úplatku 100-tisíc korún zadržala polícia v stredu popoludní sudcu okresného súdu Bratislava 5 I. Š. Sudca je momentálne vo väzbe.
Podľa generálneho prokurátora Milana Hanzela ide vôbec o prvý prípad po novej právnej úprave, keď je sudca trestne stíhaný pre trestný čin spáchaný pri výkone jeho funkcie.
Muž, ktorý sudcovi úplatok dával, zadržaný nebol, lebo podľa našich informácií sudca si úplatok žiadal. Sudcovu požiadavku na 100-tisíc korún za priaznivé rozhodnutie v trestnej veci oznámil otec obžalovaného, ktorý mal stáť pred súdom. Pojednávanie bolo 21. augusta odročené na 2. septembra. „Sudca časť peňazí aj dostal, ale to už bolo pod našou kontrolou,“ povedal Hanzel.
Súdy, prokuratúru a políciu, ktoré by mali byť hlavnými piliermi boja s korupciou, dnes verejnosť často hodnotí slovami: „Zlodej kričí, chyťte zlodeja.“ Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý robila na jar agentúra Focus v spolupráci s Transparency International Slovensko. Vnímanie korupcie práve na súdoch, prokuratúre a polícii sa u občanov výrazne zvýšilo.
„Nie som spokojný so stavom v súdnictve, ale viem, že sa tam urobilo mnohé – prijal sa nový systém súdneho manažmentu, znížilo sa tým riziko korupcie pri prideľovaní spisov,“ povedal po zverejnení výsledkov podpredseda vlády Ivan Mikloš.
Zhoršenie obrazu súdnictva pripisuje tomu, že o mnohých kauzách, ako napríklad kauza Ivana Lexu, sa píše a hovorí viac ako v minulosti. Tým ľudia môžu nadobudnúť dojem, že situácia sa zhoršila.
Ako príklad otvorenejšieho informovania Mikloš spomenul zverejňovanie mnohých prípadov o pití policajtov. „Môže to vyvolávať pocit, že policajti začali piť až za ministra Šimka. No triezvo uvažujúci človek vie, že to nie je pravda. Minister Šimko začal proti tomu bojovať a súčasťou boja je aj zverejňovanie každého prípadu, čo v minulosti nebola pravda.“
hr, joč, tasr
Viac v rubrike KORUPCIA