KÁHIRA - Proti útoku na Irak sú všetky arabské štáty vrátane Kuvajtu a Saudskej Arábie. V Alexandrii to včera povedal egyptský prezident Husní Mubarak. Ak splnia Spojené štáty vyhrážky proti Iraku, zavládne podľa prezidenta na Blízkom východe chaos a zomrie mnoho civilistov. Mubarak tvrdil, že ak okrem palestínskych civilistov začnú zomierať aj irackí, „žiadny arabský vládca nebude schopný kontrolovať odpor občanov svojej krajiny“. (čtk)
Stoiber: úder USA proti Iraku by podporil
BERLÍN - Nemecko by v prípade víťazstva konzervatívneho kandidáta Edmunda Stoibera v septembrových parlamentných voľbách prestalo kritizovať Európsku úniu a skoncovalo by s vylučovaním podpory možnému americkému útoku proti Iraku. Uviedol to včera člen Stoiberovho volebného tímu, bývalý predseda CDU Wolfgang Schäuble. Pokiaľ ide o Irak, Schröder podľa Schäubleho pôsobí dojmom, ako by viedol volebnú kampaň proti Georgeovi Bushovi. (čtk)
Belgičan Louis Michel: Najprv chceme dôkazy
BRUSEL - Belgicko bude proti vojenskému útoku na Irak, pokiaľ Spojené štáty americké neposkytnú dôkazy, že Bagdad disponuje zbraňami hromadného ničenia. Povedal to včera v Bruseli belgický minister zahraničných vecí Louis Michel. „Kedykoľvek bude šanca zmierniť sankcie proti Iraku, dám sa do toho, a keď bude treba, tak aj proti vôli ostatných európskych lídrov,“ uviedol šéf belgickej diplomacie známy nediplomatickými výrokmi. Michel kritizoval aj postoj Veľkej Británie, ktorá podľa neho príliš odovzdane podporuje USA. „Z morálneho a politického hľadiska by EÚ mohla prevziať zodpovednosť za svetové dianie. Ale blokujú to Briti. Stále nechápu, že by mali hrať priekopnícku rolu v Európe namiesto podriadeného nasledovania Spojených štátov.“ (tasr)
Čína: nie zásahu, áno rezolúciám OSN
PEKING - Proti útoku na Irak sa včera v Pekingu vyslovil čínsky minister zahraničných vecí Tchang Ťia-süan pri návšteve šéfa irackej diplomacie Nádžího Sabrího Ahmada. V tejto súvislosti zároveň vyzval Bagdad, aby začal plniť rezolúcie OSN. „Iracká otázka by mala byť vyriešená v rámci OSN diplomatickými a politickými prostriedkami,“ povedal Tchang. Šéf irackej diplomacie pochválil Peking za spravodlivý postoj v irackej otázke a vyjadril nádej, že „Čína bude hrať dôležitejšiu rolu pri rýchlom riešení problému“. (čtk)