
Na globálne otepľovanie mali v Johannesburgu upozorniť aj pinguiny z ľadu. FOTO - REUTERS
načne stojí bohatý sever a chudobný juh.
Základný spor je ukrytý v dvoch kľúčových cieľoch summitu: vyviesť svet z chudoby a očistiť Zem. Problém je v tom, že bohatí a chudobní sa nevedia dohodnúť na riešení.
Potvrdzovala to aj včerajšia debata o poľnohospodárstve. Rozvojové krajiny obviňujú Európu a Ameriku, že nechcú ani len hovoriť o reforme systému a znížení dotácií do poľnohospodárstva.
Mnohým prekážajú obrovské európske dotácie, ktoré znemožňujú chudobným farmárom súťažiť na svetovom trhu. Jeden z poľnohospodárskych odborníkov Pedro Sánchez navrhol, aby bohaté krajiny investovali päť percent financií pripadajúcich na subvencie do boja proti hladu v rozvojovom svete.
Delegáti konferencie vyzvali aj na sprístupnenie nových poľnohospodárskych technológií chudobným farmárom rozvojového sveta. „Nemá zmysel mať zdravé deti, keď majú zomrieť na podvýživu,“ povedal Sánchez. „Človek s prázdnym žalúdkom sa nebude zaoberať ekológiou.“
Dohodnúť sa však nevedia ani bohatí medzi sebou. Európska únia sa sťažuje, že Američania nie sú pripravení pristúpiť na dohodu o vode a energii. Tá by sa mala za menej peňazí a jednoduchšie dostávať aj do rozvojového sveta.
Medzinárodné ekologické hnutie Greenpeace včera zverejnilo štúdiu nazvanú Firemné zločiny, ktorá upozorňuje na nezodpovedné správanie veľkých chemických podnikov vrátane českej Spolany Neratovice.
Podľa hnutia Greenpeace Spolana, ktorá v uplynulých dvoch týždňoch ohrozovala životné prostredie opakovanými únikmi toxických látok, desaťročia nechávala nezaistené obrovské zamorenie dioxínmi a ortuťou na brehu Labe a opakovane zverejňovala nepravdivé informácie alebo odmietala poskytnúť údaje týkajúce sa toxického zamorenia.
Na summite sa hovorilo aj o nedávnych ničivých povodniach, ktoré postihli strednú Európu. Bývalý riaditeľ Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC) Robert Watson varoval, že dramatické záplavy a, naopak, ničivé suchá budú stále častejšie a ich tragické následky by mali prinútiť priemyselné národy rýchlejšie konať proti otepľovaniu planéty. (kos, čtk)