
Miloševič pre súdom v Haagu. FOTO - ARCHÍV
Proces prerušili a následne zistili, že jeho zdravotný stav sa zhoršuje. Podľa lekárov mal starnúci Miloševič, ktorý už roky berie lieky na srdce, koncom júla blízko k infarktu.
Srbský diktátor sa počas prestávky stihol zotaviť z najhoršieho, aj osláviť svoje 61. narodeniny. Medzinárodný súdny tribunál pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii naďalej neuznáva za riadny súd, a preto sa bude aj v budúcnosti obhajovať sám, bez právnikov. Tí by v jeho očiach tribunál legitimizovali.
Doteraz ako svedkovia vystúpili väčšinou obyvatelia dedín, v ktorých prebehli masakre. Teraz sa žalobcovia budú snažiť predvolávať skôr expertov a politikov, ktorí by vedeli podať informácie o tom, či Miloševič vedel o zverstvách, ktoré za jeho vlády prebiehali. Predpísaný termín uzavretia procesu sa však kráti a veľa svedkov museli preto odvolať.
Žalobcovia hrajú o čas. Majú už len dva týždne na uzavretie časti obžaloby týkajúcej sa Kosova. Stále však nie je jasné, či sa podarí docieliť, aby verejne vypovedal jeden z kľúčových svedkov, špeciálny americký vyslanec na Balkáne Richard Holbrooke, ktorý sa s Miloševičom niekoľkokrát stretol počas kosovskej krízy.
O čas však hrá aj Miloševič. Často si berie slovo a napriek opätovným upozorneniam sudcov vedie dlhé monológy. „Je prefíkaný. Vie, že nakoniec nemôže vyhrať- ale medzitým zohráva tvrdý boj,“ povedal pre BBC analytik pre Balkán z amerického Cato Institute Gary Dempsey.
Včera sa Miloševič zúrivo oboril na svojich žalobcov za to, že plánovali pozvať ako svedkov ľudí, ktorí pracovali pre tribunál: „Nie je mi známe, že by sa takéto niečo mohlo diať v rámci nejakého riadneho súdneho procesu.“
Korešpondenti britskej BBC nazývajú proces politickým divadlom. Neprítomnosť Miloševičových obhajcov spôsobuje, že nedochádza k mimosúdnym vyjednávaniam tímov právnikov o okrajových otázkach, ktoré v medzinárodných procesoch vždy významne šetria čas. „Úspešne využil súd ako politické javisko. Dokázal pritiahnuť na svoju stranu svojich divákov tam doma, a to dokonca aj takých, ktorí ho nenávideli, keď bol prezidentom,“ tvrdí Dempsey.
Zároveň sa exprezident snaží na diaľku udržať na uzde svoju Socialistickú stranu Srbska. Odvolal podpredsedu strany a požiadal svoju stranu, aby za kandidáta v blížiacich sa prezidentských voľbách navrhla ultranacionalistu Vojislava Šešelja. Straníci však neposlušne pretláčajú na prezidentskú kandidátku filmovú hviezdu Velimira Živojinoviča.
A kým v Haagu právnici zápasia s vzdorovitým Miloševičom, v Srbsku sa stále potulujú skupiny mužov s portrétom Radovana Karadžiča na tričkách a robia „poriadok“. (zo)