Novinári sledujú duel dvoch mužov, z ktorých jeden bude budúcim nemeckým kancelárom. FOTO - REUTERS
víťazstva si odniesol vyzývateľ, kandidát opozičnej CDU/CSU Edmund Stoiber.
Rozpačitý začiatok televízneho súboja ukázal, že obaja kandidáti boli pod tlakom, hoci súčasný kancelár Gerhard Schröder sa pred vstupom do štúdia snažil vplyv duelu na výsledok septembrových volieb relativizovať. O dva roky starší Stoiber (60) pôsobil od začiatku pokojnejšie. Schröder bol naopak veľmi vážny a sústredený. Neusmial sa ani pri otázke, či je skôr zábavný, alebo vážny kancelár.
Mal horšiu štartovaciu pozíciu: bol favoritom duelu a každý očakával, že potvrdí, či dokonca prekoná svoj imidž mediálneho kancelára. Navyše musel obhajovať vládnu politiku, čo je vždy menej atraktívna záležitosť.
Stoiber naopak nemal čo stratiť. Po poslednom televíznom interview, v ktorom známu moderátorku Sabine Christiansenovú oslovil „pani Merkelová“ (súčasná predsedníčka CDU), mu na dobrý dojem stačilo málo - neurobiť veľký lapsus. A neurobil. Počúvol rady svojich poradcov - pôsobil uvoľnene a nehrozil pravou rukou, ako je jeho zlým zvykom. Ako opozičný kandidát mohol navyše používať ostrejší slovník. A aj ho použil.
Tak ako sa očakávalo, nebolo rozhodujúce ČO kandidáti povedia, ale AKO to povedia. Obsahovo politici neprekvapili ničím novým. Najviac to v televíznom štúdiu iskrilo pri témach povodne a nezamestnanosť. Stoiberova taktika bola jasná. Chcel čo najviac využiť slabé miesto súčasnej vlády - nezamestnanosť. A tak nečakal a spomenul ju už pri debate o odstraňovaní škôd po povodniach, keď za ďalšiu národnú katastrofu označil počet nezamestnaných. Pri debate o možnom útoku na Irak obhajoval kancelár dosť nešťastný termín „nemecká cesta“, kým Stoiber preferoval spoločný postup spojencov a hovoril o „európskej ceste“. Z pohľadu kandidujúcich krajín je to však súčasný kancelár, kto pôsobí európskejšie ako kritický bavorský ministerský predseda.
Po skončení 75-minútového duelu sa dali do práce politológovia a sociológovia. Hľadal sa víťaz. Tri bleskové prieskumy ukázali, že súboj bol vyrovnaný. V dvoch anketách dopadol lepšie Schröder, v jednej zvíťazil Stoiber.
Podľa politológov bol Stoiber lepší, ako sa očakávalo, kým Schröder bol relatívne nevýrazný a zaostal za svojimi možnosťami. „Lepšie to asi dopadlo pre Stoibera, ktorý neurobil žiadnu chybu, ako sa možno očakávalo. Vo všeobecnosti pôsobil Schröder štátnickejšie, Stoiber mal zase väčšiu chuť útočiť,“ povedal pre agentúru AFP politológ Eckhard Jesse .
Psychológovia označili za víťaza spolkového kancelára. Reč jeho tela bola podľa nich presvedčivejšia. V prípade Stoibera neboli jazyk a reč tela synchrónne. „Stoiber napádal kancelára verbálne a škeril sa pritom. To sa emocionálne nezhoduje a stráca preto svoj účinok,“ povedal pre AFP odborník na reč tela Stephan Lemer.
A tak jednoznačným víťazom duelu sa podľa očakávaní stali súkromné televízne stanice SAT 1 a RTL. Prvý televízny duel v histórii Nemecka sledovalo 15 miliónov divákov. „To je senzačná kvóta, viac ako sme očakávali, hlavne, keď uvážite, že včera bol horúci slnečný deň a veľa ľudí nemá po povodniach ani televízor,“ povedala hovorkyňa SAT 1 Kristina Fasslerová.
Včera večer tak mohli Nemci na chvíľu zabudnúť na vlastnú tragédiu, ktorú im priniesla storočná voda. Nemecké televízne stanice prinášali obrázky preplnených krčiem a priam futbalovú atmosféru. Pri pive sa Nemci navzájom prekrikovali, ktorý z oboch kandidátov je lepší. Záujem o politiku tak v Nemecku na chvíľu ožil aj medzi obyčajnými ľuďmi.
Otázka Schröder Stoiber
Koho by ste volili za kancelára? 42% 36%
Ktorý bol presvedčivejší?
zahraničná a bezpečnostná politika 50% 30%
odstraňovanie škôd po povodniach 49% 25%
životné prostredie 55% 19%
hospodárska politika 31% 47%
nezamestnanosť 27% 49%
daňová politika 32% 48%
Ktorý bol sympatickejší? 53% 27%
Ktorý bol dôveryhodnejší? 39% 36%
(agentúra Infratest/dimap)